Nino Đurak, Danica Pajtak, Aleksandar Bato Sudžuković, Radule Raško Mikić, Aleksandar Aki Vucković, Ana Gorički, Ira Molnar Gorički, Tomislav Gorički, Mario Mesarić, Marko Marčec i Vjeran Tuhtan. Članovi su to državne reprezentacije za koje je malo tko čuo, kao i o sportu kojim se bave. A hrvatska disc golf reprezentacija nedavno je osvojila 14. mjesto na svjetskom ekipnom prvenstvu koje se igralo u Varaždinu. Okupilo se rekordnih 25 zemalja s više od 250 igrača. Ostvaren je glavni cilj – prolazak prve faze natjecanja i ulazak u svjetski “Top 16”.
Prvo nešto o disc golfu. Taj sport igra se već 50 godina, najpopularniji je u SAD-u i zemljama zapadne Europe, posebno u Skandinaviji, gdje se uređuju tereni u parkovima i studentskim kampusima.
- Sam sport je vrlo sličan klasičnom golfu, a razlika je u tome što igrači bacaju posebno dizajnirane plastične ili gumene diskove nalik frizbijima, s kojima trebaju pogoditi disc golf koš. Teren za disc golf može se uz prihvatljive troškove opreme do 50.000 kuna lako postaviti na gotovo svaku površinu. Kako disk putuje zrakom, a ne po tlu, može se igrati na livadi, u šumi, po kamenju, pijesku i gotovo svakoj drugoj podlozi. Samim time ekološki je prihvatljiv, a osim povremene košnje ne zahtjeva druge značajnije troškove održavanja. Svakom rekreativnom igraču za igru su dovoljna tek dva leteća diska koji se u Hrvatskoj mogu kupiti po cijeni od 70 do 90 kuna po komadu, čime je i sam sport dostupan praktički svakoj zainteresiranoj osobi – kažu u Hrvatskom flying disc golf savezu koji vodi Tomislav Gorički.
Ističe da Hrvatska ima ogroman potencijal za otvaranje novih disc golf terena. Hrvatski flying disc savez je osnovan 2013. godine i ima šest aktivnih klubova. Član je Svjetske flying disc federacije (World flying disc federation) koja je članica Međunarodnog olimpijskog odbora od 2015. godine, a u čijem radu sudjeluje čak 84 saveza sa svih kontinenata. Organizacija Professional Disc Golf Association (PDGA) navodi da se tim sportom redovno bavi oko pola milijuna ljudi diljem svijeta, a od osam do 12 milijuna ga je barem jednom isprobalo. Trećina članova PDGA-a je u dobi od 20 do 29 godina, trećina od 30 do 39 godina, a trećina je starijih od 40 godina. Uobičajeni teren za disc golf sastoji se od 18 staza (rupa), igra se u grupama od četiri do šest igrača, a prolazak cijelog terena traje oko dva do tri sata.
- Na stazi svi igrači počinju s iste polazne pozicije “tee”, a igru nastavljaju s mjesta na kojem im se zaustavio disk. Cilj igre je u što manje bacanja pogoditi diskom u završnu poziciju - disc golf koš. Najbolji igrač je onaj koji nakon odigranog cijelog terena ima ukupno najmanji broj izvedenih bacanja – pojašnjavaju pravila u HDGS-u.
Taj sport je, dodaju, vrlo lak za naučiti, ali težak za usavršiti, i u tome je njegova posebnost. Za razliku od većine drugih sportova disc golf mogu igrati jednako dobro osobe oba spola i svih dobi pa je to idealna aktivnost za cijele obitelji. Na svjetskom prvenstvu u Varaždinu države su bile podijeljene u skupine prema svjetskom rankingu. S Hrvatskom su u skupini bili SAD, Mađarska, Švicarska, Kolumbija i Austrija koja je pobijedila prošle godine na Europskom ekipnom disc golf prvenstvu.
- U svim mečevima pružili smo odličan otpor i vrlo dobru igru, a posebno bih istaknuo ženski dio naše reprezentacije bez čijih bodova bi prolazak u “Top 16” bio manje vjerojatan. Isto tako, žene su nastavile briljirati i u razigravanju te su nam donijele ukupno više od 50 posto bodova – kazao je Gorički koji je ujedno i kapetan hrvatske reprezentacije.
Iru Molnar Gorički iz FDK-a Zagreb posebno je oduševila strast igrača prema tom sprotu. - Stekli smo nove prijatelje i ponovo sreli stare, zabavili se i uživali. I upravo takav međusobni odnos igračica i igrača, disc golf i ostale sportove s frizbijem čini drugačijima od drugih – ističe. U Hrvatskoj se disc golf sezona nastavlja Prvenstvom Hrvatske 24. rujna na Platku kraj Rijeke, prvom terenu u državi uređenom 2014., a u listopadu se nastavlja i hrvatska liga na novom terenu u Stubakima u Zagorju. Tereni za golf disc postoje uz sportsku dvoranu Arena Varaždin pokraj rijeke Drave, u staroj park šumi na brežuljkastom terenu u Varaždinskim Toplicama, u Toplicama Sveti Martin, u sportsko-rekreativnom centru Bijeli vrh, gdje je uređen golf disc teren “Pazi Medo”. Osnovani su klubovi u Varaždinu, Čakovcu, Rijeci, Zagrebu i Novoj Gradišci. Hrvatski Flying Disc Savez partner je u Erasmus sport projektu “Ravnopravno koračajmo s letećim diskom – frizbijem” kojemu je glavni cilj poticanje žena na bavljenjem sportom u ruralnim područjima. Projekt je okupio predstavnike Turske, Bugarske, Rumunjske, Litve i Hrvatske.
Nije disc golf jedini sport u hrvatskom flying disc savezu. Tu je o ultimate frizbi, dinamičan nekontaktni timski sport, jedna od varijacija igara s frizbijem koji je prvi put službeno odigran 1968 godine u Columbia High Schoolu u Maplewoodu u New Jerseyu. Igra se na terenu pravokutnog oblika s dvije “end zone” na svakom kraju, slično američkom nogometu.
Freestyle pak je sport koji kombinira osnovnu igru bacanja i ulova s aspektima gimnastike, plesa, borilačkih vještina i drugih fizičkih disciplina. Ekipe imaju dva ili tri igrača koji izvode koreografirane nastupe koji se sastoje od bacanja, hvatanja i pomicanja s jednim ili više diskova. Ocjenjuju ih suci koji ocjenuju i umjetnički dojam. Igra se i freestyle improvizacija između igrača, tzv. jamming. U Hrvatskoj se tim sportom aktivno bavi jako malo ljudi.