Ukinut je dosadašnji način financiranja stranaka, koji je postojao od 1993. godine. Talijanska vlada premijera Enrica Lette usvojila je nacrt zakona o ukidanju državnog financiranja stranaka kroz tzv. pokrivanje troškova predizborne kampanje, te se uvodi izdvajanje za stranke u iznosu od dva promila na plaćeni porez, te dobrovoljnom izdvajanju pojedinaca i tvrtki uz porezne olakšice.
Predviđeno je i besplatno davanje prostora za propagandu na televiziji.
Pojedinci i tvrtke moći će dobrovoljno izdvajati svoje novce za pojedine stranke, ali najviše do 20.000 eura. Na izdvajanja od 50 eura do 5.000 eura imat će se 52% poreznih olakšica, a na izdvajanja od 5.000 do 20.000 porezne olakšice će iznositi 26%.
Izdvajanje od dva promila na već plaćeni porez uvodi se kao na već postojeća izdvajanja za vjerske zajednice ili dobrovoljačke organizacije. Kao što se kaže, kod ispunjavanja porezne prijave, kojoj se crkvi želi donirati osam promila od plaćenog poreza, ili kojoj neprofitabilnoj organizaciji, tako će se naznačiti kojoj se stranci želi uputiti dva promila od već plaćenog poreza.
Sve stranke koje će imati svoj statut i transparetnost u trošenju moći će koristiti tako dobivene novce. Do sada su novce dobivale kao navodno pokriće predizbornih troškova, ali to su bili toliki novci da s jedne stranke stranke ih nisu imale gdje potrošiti (jedan od sinova Umberta Bossija, čelnika Sjeverne lige, kupio si je jahtu od 2,5 milijuna eura sa stranačkim novcima i držao je privezanu u Tunisu na primjer), te su sada pokrenute mnoge istrage o trošenju novaca u strankama, a s druge su građani tražili ukidanje takvog financiranja stranaka, pa je to nova vlada morala provesti.
Već su se jednom, 1993. godine, na prijedlog Radikalne stranke, Talijani s 90,3% glasova „za“ izjasnili za tadašnji način državnog financiranja stranaka. Tadašnji zakon bio je na snazi od 1973. godine kada je uveden na prijedlog demokršćanina Flaminija Piccolija kako bi se izbjegli oblici korupcije. No, stranke su tada imale velike zgrade u svome vlasništvu i zapošljavale su stotine i stotine službenika. Osim toga nije izbjegnuta korupcija, dapače. Upravo nakon početka antikorupcijske sudske istrage 1992. godine tadašnjeg suca čiste ruke Antonija Di Pietra koja je pokazala kako su tvrtke morala plaćati strankama dio novca od dobivenih radova na javnim natječajima, proveden je referendum o ukidanju državnog financiranja stranaka.
Stranke u parlamentu su usvojile novi zakon kojim su se financirale na osnovu navodnih troškova, odnosno uvelo se da stranke budu plaćene na osnovu broja stanovnika pomnoženo sa 1.600 lira. Tako je 59,5 milijuna Talijana pomnoženo s 1.600 lira davalo iznost od 95 milijardi lira, tada, a sada je to oko 49 milijuna eura godišnje.
No, tim novcima se pridodavaju novi, tako da je 2008. godine došlo do iznosa od 500 milijuna eura. Ti novci se dijele strankama na osnovu broja glasova koje su dobile na izborima. Talijanska stranka ljevog centra, odnosno Demokratska stranka, već je najavila kako će morati na plaćeni odmor poslati svojih 180 zaposlenika.
U gotovo svim europskim zemljama (osim na Malti, u Andori, Švicarskoj, Bjelorusiji i Ukrajini), prema podacima Instituta za demokraciju i izbornu pomoć (Institute for Democracy and Electoral Assistance) postoji državno financiranje stranaka i to uglavnom na osnovu izbornih rezultata. Tako Francuska izdvaja 70 milijuna eura godišnje.
Španjolska izdvaja 130 milijuna eura godišnje, a u Njemačkoj se fiksno godišnje izdvaja ukupno 150 milijuna eura za sva izdvajanja savezna i država saveza. Za svako dobiveni glas ima se pravo 70 centa i 38 centi pokrića za svaki trošak od jednog eura u političkoj aktivnosti. Za dobivanje sredstava stranke moraju dobiti 0,5% glasova na europskim ili nacionalnim izborima ili 1% na općinskim ili za skupštine u pojedinim državama.
Vlada je danas usvojila i zakonski dekret kojim se produžuju porezne olakšice za potrošene iznose u obnovi zgrada i u njihovu prilagođavanju energetskoj štednji. Olakšice za sredstva utrošena u učinkovitiju i štedljiviju energiju se s dosadašnjih 55% povisuju na 65%. Taj ekobonus mogu koristiti kako privatni građani, tako i stambene zgrade, te će trajati do 31. prosinca 2014.
Olakšice od 50% poreza na novce utrošene za obnovu zgrada, koje su trebale prestati sa 31. lipnjom ove godine produžuju se do daljnjega. Za dobiti olakšice u obnovama zgrada radi uštede energije potrebno je da se najmanje 25% površine obnovi, a olakšice su i za obnovu zgrada kako bi ih se učvrstilo od posljedica potresa, odnosno obnovilo sa protuseizmičkim materijalima.
>>Berlusconijeva stranka predlaže legalizaciju gej zajednica u Italiji