Hoće li pedijatri i ginekolozi doista nestati iz primarne zdravstvene zaštite, kao što se ovih dana uvelike govori po ambulantama u domovima zdravlja? Je li ih i zašto uopće moguće "izbaciti" iz domova zdravlja? Takav prijedlog doista postoji, a načinila ga je radna skupina Ministarstva zdravstva za reformu primarne zaštite. Prema prijedlogu, cjelokupna primarna zdravstvena zaštita temelji se na obiteljskom liječniku.
Nova organizacija do 2015.
- Posljednjih desetak godina specijalizaciju obiteljske medicine završavalo je manje od deset liječnika godišnje. Među 2350 liječnika opće medicine danas imamo samo oko 700 liječnika koji su specijalizirali obiteljsku medicinu, a to su pretežito stariji liječnici. Sasvim je sigurno da se promjena kojoj težimo - da primarnu zaštitu preuzme obiteljski liječnik - neće dogoditi brzo. Čak i kad bi proces edukacije odmah počeo, tek bismo možda 2015. imali dovoljan broj liječnika sa specijalizacijom koji bi mogli preuzeti kompletan posao primarne zaštite za cjelokupnu populaciju, zaštite djece predškolske dobi i žena - rekla nam je voditeljica radne skupine prof. dr. Milica Katić iz Škole narodnog zdravlja "Andrija Štampar".
Odluči li se zdravstvena politika za ovaj sustav, specijalizacija obiteljske medicine i praksa u primarnoj zaštiti bit će obvezna, što znači da liječnik koji izlazi s Medicinskog fakulteta neće više, kao danas, moći samostalno raditi. To vrijedi za cijelu Europu, kaže dr. Katić i napominje ćemo kad-tad i to morati učiniti, jer obvezna specijalizacija obiteljske medicine za praksu u primarnoj zaštiti uvjet je pridruživanja Europskoj uniji. U slovenski zakon o zdravstvu ta je odredba ušla lani s razdobljem za prilagodbu do 2007.
Specijalizacija obiteljske medicine pokriva edukaciju zdravstvene zaštite djece, žena i kroničnih bolesnika, te je obiteljski liječnik apsolutno sposoban brinuti se o svim dobnim skupinama populacije. Dr. Katić smatra da obiteljskom liječniku nije problem ni primarna zaštita žena, kao što je liječenje jednostavnih spolnih bolesti, liječenje urogenitalnih infekcija, ginekološke kontrole, planiranje obitelji, praćenje normalne trudnoće. A današnji pedijatri i ginekolozi, koji će za svoga radnog vijeka dočekati novu organizaciju, ostaju konzultanti obiteljskim liječnicima, vode programe prevencije i slično.
Sve su to goleme promjene, ali to, tvrdi naša sugovornica, ni u kojem slučaju nije vraćanje unatrag.
Moguće udruživanje u grupnu praksu
- Danas u općoj medicini rade vrlo različiti profili liječnika i u suradnji s katedrom i stručnim društvima obiteljske medicine izrađen je program obrazovanja, od primarne specijalizacije do doedukacije. Specijalizacija uz rad prve skupine liječnika već je trebala početi. Prihvati li to novi ministar, u sljedeće tri godine mogli bismo dobiti devedesetak novih specijalista obiteljske medicine.
Pedijatri koji ne žele ostati u ovom sustavu kao konzultanti imaju dvije mogućnosti: morat će potražiti posao u bolničkoj zaštiti ili proći doedukaciju, koja može trajati od godine dana do pet godina, ovisno o osnovnoj specijalizaciji, obrazovanju tijekom rada, iskustvu itd. Programi su, napominje prof. Katić, prilagođeni pojedincu. Ginekolozi, po svemu sudeći, neće biti zainteresirani za rad u obiteljskoj medicini, no s obzirom na to da su počeli otvarati privatne ordinacije, njih je u domovima zdravlja ionako sve manje.
- Napokon, predložili smo i organiziranje grupne prakse u primarnoj zaštiti s mogućnostima udruživanja liječnika različitih profila. U svakom slučaju, nije riječ o promjenama koje će se dogoditi od danas do sutra, a prije svega očekuje se odluka politike, koja se mora opredijeliti za smjer razvoja primarne zdravstvene zaštite - zaključuje prof. Katić.
Diana Glavina