Proizvodnja u Draganiću

Iz odbačenih dekora rade torbice, jastučiće, kapute...

dekori
Foto: Zdravko Bičak
1/2
02.04.2014.
u 12:06

Svijet dekora sada ima 15 zaposlenih, ali po projektu moraju zaposliti još 15 ljudi na strojevima za šivanje. Pozivaju mlade i inovativne ljude da im se jave sa svojim idejama

Kako se na otpadu može, ne samo dobro zaraditi, nego i stvoriti jedinstveni dizajnerski proizvod pokazuje tvrtka Svijet dekora iz Draganića. Oni su ideju vezanu uz prikupljanje i obradu tekstilnog otpada uspješno aplicirali na fondove EU-a i ostvarili dodatna sredstva.

Katalozi koji nisu aktualni

– Cilj projekta je iskorištavanje otpada nastalog prilikom šivanja i krojenja za daljnju proizvodnju. Tako nastaje niz novih gotovih proizvoda poput jastučića, prekrivača, modnih dodataka, ženskih toaletnih torbi, ali i modne odjeće kao što su kaputi, šalovi i slično.

Nije nevažno i da se pri tome koristimo metodama i strojevima koji su u skladu sa svim ekološkim standardima – objašnjava Biserka Katunar direktorica Svijeta dekora. U toj su tvrtki došli na ideju da za svoje proizvode koriste materijal iz kataloga koje koriste tvrtke i prodajna mjesta diljem svijeta.

Nakon godinu, dvije ili tri, katalozi za trgovce više nisu aktualni. Stare treba zbrinuti, pa su se u Svijetu dekora dosjetili da bi im taj materijal mogao poslužiti kao ishodište nove proizvodnje. Riječ je o atraktivnom materijalu jer su sajamski katalozi nerijetko sastavljeni od materijala dugih čak 2,7 metar.

– U tekstilnom smo poslu već 24 godine, a sa španjolskim partnerima surađujemo već desetljeće. Tako nam je poznato da u Španjolskoj postoji tvornica koja se bavi isključivo izradom kataloga. Naravno da pri isteku kolekcije sve te kataloge treba negdje odložiti.

Tko smo došli na ideju da taj materijal prikupljamo i dalje koristimo za proizvodnju. Prije nekoliko dana pristigao nam je šleper sa 11 paleta punih takvih kataloga, koje ćemo mi znati dobro iskoristiti. Riječ je o iznimno vrijednim materijalima, jer svaki katalog ima cijenu između 60 i 100 eura. Na kraju, zadovoljni smo što je naša ideja prepoznata i što smo za nju ostvarili potporu EU – kaže B. Katunar.

Tvrtka je u projektu ostvarila čak 193.000 eura bespovratnih sredstava, dodatno moraju uložiti svojih 45.000. Sav novac mora biti potrošen za strojeve i djelatnike. Projekt traje 15 mjeseci, a sada prikupljaju ponude za kupovinu strojeva za šivanje, linija koja će raditi punjenje jastuka, a sav posao bit će obavljan uz ISO standarde.

Uložit će znatna sredstva i u promociju. Sve nove proizvode nastale ovim projektom nudit će kroz svoju maloprodajnu mrežu, ali očekuju kako će sa španjolskim partnerima dio proizvoda i izvoziti.

Korist za širu zajednicu

– I do dosad smo bili zadovoljni što smo uspjeli preživjeti, što nismo otpuštali, iako je dobro poznato kakve probleme ima tekstilna branša. No, još smo zadovoljniji što će ovaj projekt pomoći ne samo nama, nego i široj zajednici. Tako imamo obvezu povećati i broj zaposlenih.

Sa sadašnjih 15, broj radnika podići ćemo na barem 30. Smatramo kako je to prilika i za mnoge mlade i inventivne ljude, prije svega dizajnere. Ako netko želi nove izazove na ovom polju, slobodno nam se javi – zaključila je B. Katunar.

Ključne riječi

Komentara 1

PS
Pa sto
22:01 02.04.2014.

Kudos! Odlična ideja! Samo tako dalje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije