Državljani Srbije danas biraju novog predsjednika. Predsjednički kandidati Boris Tadić i Tomislav Nikolić ispunili su svoju građansku dužnost, a osim za predsjednika glasuje se i o budućim sazivima republičkog i lokalnih parlamenata, a građani Vojvodine i o novom sazivu pokrajinskog parlamenta.
Do 14 sati na biračka mjesta izašlo je 32,1 birača, a najveća je izlaznost zabilježena u Vojvodini. Iako glasovanje protječe bez većih incidenata, u Novom Sadu zabilježena su dva incidenta. Jedan je član povjerenstva, naime, razbio glasačku kutiju i zbog toga je intervenirala policija. Drugi je pak građanin priveden jer je nudio novac biračima, javlja Blic.
Vize za odlazak iz Srbije važnije su i od Tadića i od Nikolića
U Beogradu se, kao i u Hrvatskoj ovih dana, spominju Romi. Popularnom gradonačelniku Draganu Đilasu, naime, neki spočitavaju dodjelu gradskih stanova Romima. "Daje stanove Ciganima, a izbjeglice nemaju smještaj", kažu mi stariji Beograđani koje sam zatekla na klupi na Kalemegdanu. Na ulici se može čuti i dosta glasova u korist Đilasa, koji danas također ide po novi mandat za čelno mjesto u Beogradu – na izborima se naime bira cijela nova struktura, od načelnika, članova Skupštine do predsjednika države.
Samo lijepe vijesti
Dan uoči izbora, koji je i veliki blagdan, Đurđevdan, u listu Press same lijepe vijesti: nove autobusne linije, benzin će pojeftiniti za koji dan, a svaki od 4,8 milijuna punoljetnih građana Srbije dobit će najmanje 70 eura. Kako je to moguće? Dionice Telekoma idu u javnu prodaju pa će, eto, svi zaraditi. Trend je nakon nekoliko godina stigao očito i u Srbiju. Između Hrvatske i Srbije još je puno živih poveznica. Tu je starija žena, nekad je živjela u Daruvaru, a sad u Beogradu. Imala je kuću od 300 kvadrata, obnovljeno je, kaže, 65 kvadrata, ali kuću deset godina ne može prodati. Nema namjeru vratiti se, nema tamo života za nas, kaže. Glasat će za Tomu Nikolića. "Lista broj 5", kaže, dobro je to zapamtila. Nada se da će Nikolić učiniti da narod bolje živi. Sin joj radi za 20 tisuća dinara, to je malo manje od 200 eura.
– Ne može se s tim živjeti, možda Nikolić to promijeni – kaže. Većina ljudi na pitanja o izborima u Beogradu ističe samo ekonomiju, loš standard, male plaće, nacionalna pitanja poput Kosova nitko ne spominje. Ipak, na štandovima je najviše majica na kojima piše Srbija ili imaju srpski grb, sve redom crvene. Možda je zato priča o gospodarstvu i standardu samo na površini, a ispod je nešto drugo, kao što se to mogao davno, 1990. godine, osvjedočiti Ante Markoviću. Na jednoj od prepunih terasa sjedi mladić upravo u takvoj majici. Ali, njegovo političko opredjeljenje je iznenađujuće, glasat će, kaže, za Čedu Jovanovića i LDP, stranku koja ne uživa baš velik ugled među nacionalistima. Mladić, 25-godišnji Marko Ignjatović iz Čačka, kaže kako u džepu ima vizu za Australiju, završio je turistički fakultet, ali za rad na recepciji u toplicama dobivao 20 tisuća dinara.
Kasnimo 400 godina
– Srbija nije uređena, kasnimo 400 godina za svijetom – kaže, a na pitanje o odnosima Srbije s Hrvatskom, kaže ne oklijevajući: – Mi smo krivi za ono što se dogodilo 90-ih, htjeli smo tu neku veliku Srbiju.
Tako je na ulici moguće čuti ono što se tako dugo čeka od političara. Uz magazin Pečat daruju i knjigu nekadašnjeg premijera Vojislava Koštunice, danas je on spao na jednoznamenkaste postotke. Iako je dan izborne šutnje, u samom središtu, stotinjak ljudi. Prosvjeduju zbog ubijanja pasa lutalica. Pitanje se rješava, kaže Jelena Bubnić Dragutinović, otrovom u kobasicama.
– Mediji ne izvještavaju o nama – ljuti se. Članica je Demokratske stranke Borisa Tadića, ali je toliko ljutita na vlast zbog manjka slobode da će glasati za Tomu Nikolića!
a reci mi kada je taj Knez Zaharije vladao majke ti? bas me zanima.