Prošla turistička godina popularnom Zimmer freiju donijela je 46 posto gostiju i 56 posto noćenja od rezultata kakve su domaćini u obiteljskom smještaju ostvarili u rekordnoj sezoni 2019. Kako korona brojke u mnogim europskim zemaljama ponovo rastu, splašnjava optimizam da će ove godine biti osjetno bolje.
S jednom mršavom turističkom sezonom iza sebe i s velikom neizvjesnošću pred sobom, plus što dio financijskih obveza moraju podmiriti makar ne imali i jednog gosta, iznajmljivači posežu i za gašenjem svoje djelatnosti. Na to je muka natjerala oko 3.000 iznajmljivača, pa obiteljski smještaj trenutno nudi 14.000 kreveta manje nego lani u siječnju.
Inače, upravo obiteljski smještaj u Hrvatskoj može primiti najviše gostiju, jer raspolože s više od polovice svih kapaciteta domaćeg turizma. Konkretno, lani u ožujku, mjesecu na koji se korona kriza još nije odrazila, Zimmer-frei mogao je primiti čak 606.054 gostiju, a dvanaest mjeseci nakon toga broj se smanjio na 582.991 ležajeva.
Za predsjednicu Zajednice obiteljskog turizma HGK Martinu Nimac Kalcina stanje je zapravo i dramatičnije nego pokazuju brojke o smanjenju kapaciteta.
- S obzirom na situaciju, očekivali smo da odjava ove djelatnosti bude i više. Najčešće se to, inače, događa u gradovima koje je pandemija koronavirusa i najviše pogodila, pogotovo od srednje Dalmacije prema jugu. Recimo, na području Splitsko-dalmatinske županije odjavljeno je oko 11 posto ležajeva u obiteljskom smještaju, a u samom Splitu čak 15 posto. Istovremeno, sjevernije obalom postoci nisu toliko loši - kaže M. Nimac Kalcina.
- Prošla sezona je bila izuzetno stresna, neki domaćini u obiteljskom smještaju nisu imali niti jednog gosta, a nije puno pomagalo ni što su neke paušalne obaveze prepolovljene. Turistička članarina, primjerice, je bila prepolovljena, ali kako je u odnosu na 2019. porasla, za dio domaćina je iznos na kraju ostao isti ili je čak i porastao. Otpisi koje je obiteljski smještaj dobio krajem sezone stigli su kasno, a da stvar bude gora još uvijek ne znamo što će biti sa spomenutom članarinom, paušalnim porezom i sličnim davanjima tijekom ove godine.
Zajednica obiteljskog turizma još je u prosincu prošle godine zatražila da se to definira. Iznajmljivači, inače, predlažu da ih se oslobodi plaćanja prve rate godišnjeg paušalnog poreza na dohodak, te oslobađanje plaćanja turističke pristojbe i članarine za 2021. svih koji su odjavili djelatnost, a da tijekom godine nisu imali evidentiranih gostiju.
- U stalnom smo kontaktu s privatnim iznajmljivačima i većina njih od početka godine bilježi jako malo rezervacija, poneki čak niti jednu. Recimo, za gradove tijekom Uskrsa gotovo da i nema bukinga. Za sezonu se, inače, najviše traže kuće i vile za odmor, nautika stoji dobro, a u globalu, koliko čujemo od kolega, Istri ide bolje nego ostatku obale - kazuje naša sugovornica.
Do ljeta se još puno toga može promijeniti. Više od 90.000 obitelji koje se bave iznajmljivanje se, dakako, nadaju da će promjene biti pozitivne i da njihovih šestotinjak tisuća kreveta ipak na kraju biti punije nego lani. U prošloj godini obiteljski smještaj izabralo je, inače, 3,2 milijuna od ukupno 7, 7 milijuna turista koji su se odmarali u Hrvatskoj. Također, Zimmer frei je upisao i nešto više od 22 milijuna noćenja (turizam u cjelini je imao 54,4 mil.noćenja), pa je jasno da o tome kako će proći sezona 2021. ovisi egzistencija mnogim obiteljima na našoj obali.
Video - Turistička sezona nekad i sada: Pogledajte kako su prije izgledale plaže, a kako izgledaju u doba korone
Ne dopustite uvodenje glupavih Covid putovnica,i ukinite PCR testove!!Pa ce te vidjeti kako ce krenuti rezervacije.,u suprotnom nista od sezone!!!