I dok traju žestoke borbe između izraelske vojske i naoružanih palestinskih frakcija u Pojasu, na horizontu se nazire mogućnost za skori prekid vatre. On bi mogao ublažiti patnje Palestinaca koji od izbijanja rata 7. listopada proživljavaju pravu humanitarnu tragediju, a prema zadnjim informacijama do sada je poginulo više od 20 tisuća Palestinaca, većinom žena i djece, a 65% Pojasa Gaze sravnjeno je sa zemljom. U tijeku su intenzivni pregovori o postizanju mogućeg drugog primirja u Pojasu Gaze, a posreduju Katar i Egipat. Prema nacrtu dogovora, Hamas bi trebao osloboditi određen broj zatočenika u zamjenu za puštanje palestinskih zatvorenika s izraelske strane.
Promjena stava
Izvor dodaje da se još uvijek raspravlja o broju ljudi koje bi se oslobodilo, a Izrael inzistira da budu oslobođene najranjivije skupine. Razmatra se i mogućnost da palestinski zatvorenici optuženi za "počinjenje ozbiljnih zločina" budu uključeni u tu razmjenu. Šef Hamasa Ismail Haniyeh stigao je u srijedu u Kairo s visokom delegacijom.
VEZANI ČLANCI:
Prema izraelskim medijima, Izrael je ponudio prekid vatre u Gazi na najmanje tjedan dana u sklopu pregovora o puštanju na slobodu dodatnih talaca iz Pojasa Gaze. Međutim, Hamas i dalje inzistira na trajnom prekidu vatre i povlačenju izraelske vojske prije dogovora o bilo kakvoj razmjeni zarobljenika. Izraelski predsjednik Isaac Herzog nagovijestio je mogućnost nove humanitarne stanke u Gazi kako bi se olakšalo daljnje oslobađanje talaca.
– Izrael je spreman za novu humanitarnu stanku i dodatnu humanitarnu pomoć kako bi se omogućilo oslobađanje talaca – rekao je Herzog. Internetski portal Axios u utorak je objavio, pozivajući se na dva izraelska dužnosnika, da Izrael očekuje da će Hamas zauzvrat na slobodu pustiti više od trideset talaca.
Prijedlog Izraela o najmanje jednotjednom primirju u zamjenu za puštanje oko 40 talaca prenesen je preko posrednika Katara. Preostale žene, muškarci stariji od 60 godina i drugi taoci koji su i dalje u Gazi, a bolesni su ili ozbiljno ranjeni i potrebna im je hitna medicinska skrb bit će pušteni. Iako je Izrael od početka bio protiv puštanja iz zatvora Palestinaca koji su osuđeni na doživotne zatvorske kazne zbog ubojstva Izraelaca, promijenio je stav. Sada raspravlja o broju zatvorenika koji bi trebali biti oslobođeni te inzistira na uključivanju najranjivijih skupina, a signalizira i da bi palestinski zatvorenici optuženi za "počinjenje ozbiljnih zločina" također mogli biti uključeni na popis za oslobađanje.
VIDEO Prekid primirja u Gazi, Izrael nastavio s napadima
Veliki gubici Izraela
Razgovor u Kairu nastavak je razgovora koji su počeli još u ponedjeljak u Varšavi između Davida Barnea, šefa izraelske obavještajne službe Mossad, i upravitelja CIA-e Williama Burnsa te katarskog premijera Abdulrahmana Al Thanija. Hoće li doći do trajnog ili privremenog prekida vatre, ovisi o pritiscima koji stižu na izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovu ratnu vladu, ne samo od obitelji talaca već i obitelji vojnika koji se nalaze u Pojasu Gaze.
Izrael trpi velike gubitke u kopnenoj operaciji. Prema službenim informacijama, od početka kopnene operacije do sada poginulo je 135 časnika i vojnika, dok ih je oko tri tisuće ranjeno, a više od 500 izraelskih vojnika trajno je oslijepilo. Izraelski mediji pišu da izraelski vojnici odbijaju da ih posjeti izraelski premijer Netanyahu optužujući ga da je najveći krivac za njihovu tragediju.
Hamas je jači nego što su Židovi mislili. Prestanak napada ne Gazu će biti veliki Izraelski poraz. Danas sutra će se ponoviti napad Palestinaca ili nekog drugog,.