Hoće li predbračno pravno savjetovanje biti obvezno ili će se samo dijeliti brošure s informacijama o pravnim učincima braka, to će se iskristalizirati tek nakon jednomjesečne elektroničke javne rasprave u kojoj mogu sudjelovati svi zainteresirani, a u tom će roku biti organiziran niz okruglih stolova i tribina na temu novog Obiteljskog zakona. Najavili su to jučer članovi radne skupine za izradu novog Obiteljskog zakona.
– Žao mi je da je ovakva benigna odredba privukla pozornost javnosti. Radije bih da je pozornost privukao povratak zajedničke obiteljske skrbi – kazala je prof. dr. sc. Aleksandra Korać Graovac s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Naime, teze predviđaju da se nakon odluke o razvodu braka ide na sud, a ne prvo na obvezno savjetovanje kako je to sada, te da sud na prvom ročištu mora donijeti privremenu mjeru o skrbi nad djetetom. Potom se ide na posredovanje, gdje se utvrđuje je li čvrsta volja za razvodom i ako jest, on se na sudu nastavlja, a ako nije, potiče se dogovor.
– Nitko parove neće siliti na medijaciju, obvezna je medijacija protuzakonita – ističe odvjetnica Ljubica Matijević Vrsaljko, koordinatorica Radne skupine. Za obvezno izricanje privremenih mjera zalažu se i socijalni radnici, istaknula je Štefica Karačić, predsjednica Hrvatske udruge socijalnih radnika, iznijevši stav da se država ne treba uplitati previše, ali da se u razvodima vrlo često teško postiže dogovor.
– Sada aktualno savjetovanje prije razvoda u praksi pokazuje da su ljudi vrlo loše informirani o svojim pravima i mi smo za to da im se pruži informacija o pravnim učincima braka, u smislu informiranja – rekla je Karačić.
Novinari su inzistirali na pitanjima o tome smanjuju li se prava izvanbračnim zajednicama, na što su odvjetnici koji kroje zakon ponavljali da nije tako. Na decidirano pitanje hoće li se onemogućiti posvajanje djece parovima koji žive u izvanbračnoj zajednici, Lj. Matijević Vrsaljko odgovorila je: “Ne”. Teze ni na jedan način ne dovode u pitanje izvanbračnu zajednicu, ustvrdila je Matijević Vrsaljko.
Ono što se u dijelu izvanbračnih zajednica mijenja, to je dio formulacije o njezinu trajanju: sada stoji da je to najmanje tri godine “i kraće ako je završila brakom”, a po novom bi to “i kraće ako je završila brakom” izbacili jer, tvrde, dovodi do nejednakosti u praksi. Ostalo bi da je izvanbračna zajednica ona koja traje najmanje tri godine.•
>> Teze za novi zakon: Prije braka morate na savjetovanje
Obavezno pravno savjetovanje prije braka? To nitko zdrav ne mož predložiti, a sam pogled na sliku to i potvrđuje.