Italija je za pet sjevernih regija kroz koje prolazi rijeka Pad proglasila izvanredno stanje nakon što je nastupila najgora suša u posljednjih 70 godina. Rijeka Pad, koja je sa svojih 652 km najdulja i najveća talijanska rijeka, a praktično cijelim tokom prolazi sjevernom Italijom, presušila je na sjeveru.
Ključna rijeka za zemlju
Proglašenje izvanrednog stanja podrazumijeva smanjenje birokracije pri donošenju ključnih odluka u borbi protiv suše. Regijama Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lombardija, Pijemont i Veneto bit će dodijeljeno 36,5 milijuna eura neposredne pomoći za borbu protiv nestašice vode.
Osim što prijeti žeđu, navodi dopisnik BBC-ja tvrdnje ondašnje udruge Coldiretti, suša ugrožava i više od 30 posto talijanskog poljoprivrednog uroda, ali i polovinu farmi u dolini rijeke Pad, gdje se proizvodi i poznata parmska šunka. Jasno je i zašto, upravo se iz rijeke Pad navodnjavaju rižina polja, farme i pašnjaci, a ta je rijeka i najveći prirodni vodni spremnik u Italiji.
U nekoliko je općina već proglašena racionalizacija vode. Neke su proglasile i redukcije vode, među njima i Verona, grad u kojem živi 250.000 ljudi, dok su u Milanu isključene ukrasne fontane. Uzrok je svega toga neuobičajeno toplo vrijeme čak i za ovaj dio godine, ali i bitno manje oborina u zimu i proljeće, zbog čega sada ima i manje pitke vode. Zbog toga bi se mjera izvanrednog stanja mogla proširiti i na regije središnje Italije ako se i ondje počnu pojavljivati problemi s vodom.
"Izvanredno je stanje proglašeno kako bi se ovu situaciju svladalo maksimalnim sredstvima", službena je izjava talijanske vlade, koja će poduzeti i dodatne mjere ako se situacija ne popravi. Problem je i što se sada u rijeku ulijeva i morska voda te je značajno zaslanjuje, dodatno time škodeći usjevima.
Smanjena proizvodnja struje
Talijanski mediji prenose kako premijer Mario Draghi namjerava postaviti povjerenika za odgovor na sušu, što bi bila mjera slična onoj u borbi protiv pandemije koronavirusa. Problemi bi se mogli i produbiti jer jezera Maggiore i Garda, koja se nalaze u blizini Milana, između regija Pijemont i Lombardija, također imaju niži vodostaj od uobičajenog u ovo doba godine, a pao je vodostaj i rijeke Tiber, koja teče južnije, između ostalog i kroz glavni grad Rim. Usto, zbog suše je značajno smanjena proizvodnja električne energije u hidrocentralama, prije svega onima smještenim u planinskim predjelima na sjeveru zemlje, na koje otpada oko 20 posto talijanske proizvodnje električne energije.
Video - Trebamo li ujutro piti vodu čim se probudimo? Evo što savjetuju stručnjaci