priznali netočne objave

Japan godinama 'prilagođavao' statistička izvješća o građevinskom sektoru

FILE PHOTO: Japan's Prime Minister Fumio Kishida speaks to media in Tokyo
KYODO REUTERS
15.12.2021.
u 16:42

Ministarstvo preko tijela lokalne vlasti prikuplja mjesečne podatke o državnim i privatnim narudžbama u građevinskom sektoru, čija je vrijednost u fiskalnoj 2020. godini iznosila 80.000 milijardi jena (700 milijardi dolara), i potom ih uključuje u izračun BDP-a.

Japanska vlada godinama je "prilagođavala" podatke o narudžbama u građevinskom sektoru, priznao je u srijedu premijer Fumio Kishida, iako je njihov utjecaj na izračun BDP-a vjerojatno bio skroman. Kishida je priznao netočne objave na sjednici parlamenta, nakon što je list Asahi izvijestio da je ministarstvo prostornog uređenja, infrastrukture i turizma od 2013. godine "prilagođavalo" podatke koje mu je dostavljalo oko 12.000 tvrtki u građevinskom sektoru.

Ministarstvo preko tijela lokalne vlasti prikuplja mjesečne podatke o državnim i privatnim narudžbama u građevinskom sektoru, čija je vrijednost u fiskalnoj 2020. godini iznosila 80.000 milijardi jena (700 milijardi dolara), i potom ih uključuje u izračun BDP-a.

Tvrtke koje bi kasnile s dostavom mjesečnih podataka zbrajale bi ih i slale naknadno u objedinjenom izvješću, piše Ashi, a ministarstvo bi u takvim slučajevima naložilo lokalnim vlastima da prilagode brojke i prikažu ih kao rezultat za posljednji mjesec.

“Žalosno je što se tako nešto događalo. Vlada će u najkraćem mogućem roku ispitati kakve korake može poduzeti kako se incident ne bi ponovio”, rekao je Kishida.

Dodao je i da su rezultati "poboljšani" od siječnja 2020. te da prilagodbe nisu izravno utjecale na podatke o BDP-u za fiskalnu 2020. i 2021. godinu. Podaci su se prilagođavali do ožujka ove godine, piše japanski list, i ministarstvo je time možda kršilo zakon. Nije jasno zašto ih je vlada odlučila "prilagoditi" ni u kojoj su mjeri "prilagođeni" podaci utjecali na izračun BDP-a, ističe Reuters. Analitičari procjenjuju da njihov utjecaj neće biti velik jer je riječ o malim kompanijama.

"Najveći problem nije utjecaj na BDP sam po sebi već narušena vjerodostojnost (službene) statistike", istaknuo je ekonomist Mizuho Research and Technologiesa Saisuke Sakai.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije