Nakon prošlotjednog potresa magnitude 7.1 koji je pogodio Japan, tamošnja meteorološka služba zabrinula je građane nakon što je učinila nešto što nikad ranije nije - izdala je upozorenje da bi zemlju uskoro mogao pogoditi ''jaki potres''. Za brojne to se odnosilo na jedan od ''kapitalaca'', potresa koji se dogode jednom u 100 godina, ali se o razmjerima štete i žrtava priča godinama.
Zbog ovog upozorenja japanski premijer otkazao je svoje putovanje u Aziju, a najgori scenarij takvog jakog potresa, magnitude jače od 9, predviđa više od 300.000 mrtvih, kao i megatsunami s valovima višima od 30 metara duž japanske istočne obale. Iako se ova nagađanja čine strašnima, građani sada ni sami nisu sigurni što je upozorenje službe značilo i odnosi li se doista to upozorenje na potres stoljeća.
🇯🇵 JAPAN EARTHQUAKE 🚨
— Diplomat Times (@diplomattimes) August 8, 2024
The earthquake, initially rated at 6.9, has been upgraded to 7.1. Significant damage reported, and the risk of a #tsunami persists. #Miyazaki #earthquake #Japan pic.twitter.com/kpfXiRHdHN
- Zbunjuju me upozorenja i ne znam što bih mislila o njima. Znamo svi da se potresi ne mogu predvidjeti, ali već toliko dugo slušamo o velikom potresu koji nam dolazi da sam samu sebe već počela ispitivati odnosi li se to na to - kazala je Masayo Oshio za BBC.
Kada se govori o potresima u Japanu, kojih je zbog svog položaja na Vatrenom prstenu godišnje oko 1.500, vrijedi svakako u ovom kontekstu spomenuti Nankai rasjed - područje seizmičke aktivnosti koji se proteže duž japanske pacifičke obale - a već je uzrok tisuće smrti koje su se dogodile u prošlosti. Jedan takav potres koji je odnio čak 20.000 života dogodio se još 2011., kada je potres 9 po Richteru uzrokovao velike štete i veliki tsunami.
POVEZANI ČLANCI:
Ova ''megapodrhtavanja'' dogadaju se svakih 100 godina, po prilici, a često idu u paru, kao što je bilo 1944. i 1946. Ono što dodatno zabinjava su procjene stručnjaka koji tvrde da je 70 do 80 posto šanse da će potres magnitude više od 8 ili 9 pogoditi državu u idućih 30 godina. Ipak, profesor emeritus Sveučilišta u Tokiju Robert Geller nije se lako zastrašio upozorenjem japanske službe, smatrajući kako ono nije imalo apsolutno nikakve veze sa znanosti jer predvidjeti potrese doista nije moguće.
- Vjerojatnost novog potresa veća je od normalne, ali to nije pokazatelj da će se sigurno dogoditi veliki potres - objavila je i sama Japanska meteorološka agencija (JMA) u svom priopćenju. Ipak, unatoč skepticizmu, Geller kaže da su ovakvi potresi ''dobra prilika da građani provjere provode li sve rutinske mjere opreza koje bi ionako trebali''.
- Imajte pri ruci vodu za tjedan dana, nešto konzervirane hrane, a onda možda uzmite i baterije za baterijsku svjetiljku - savjetuje.
>> VIDEO Trenutak potresa kod Križevaca