Prokurdska Narodna demokratska stranka (HDP) objavila je da je broj poginulih u dvostrukom bombaškom napadu u Ankari puno veći od službenog. Tvrde da je do sada život izgubilo 128 ljudi, da ih je identificirano 120 te da još nije poznat identitet još osam poginulih. Službene brojke još uvijek stoje na 96 stradalih.
Parole protiv Erdogana
Više tisuća ljudi jučer je došlo na trg ispred željezničke stanice u Ankari, na mjesto koje je bilo poprište najsmrtonosnijeg terorističkog napada u turskoj povijesti, kako bi odali počast žrtvama. U rukama su nosili crvene karanfile, a do naguravanja s policijom došlo je u trenutku kada su htjeli ući u ograđeno područje kako bi cvjetove položili na mjesto pogibije prosvjednika.
No istodobno, izvikivali su i parole protiv turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, nazivajući ga ubojicom i lopovom i optužujući njegovu stranku za propuste u osiguravanju subotnjeg prosvjednog skupa zbog čega je i došlo do ove velike tragedije.
Lider HDP-a Selahattin Demirtaš vrlo izravnim riječima vladu i Erdogana proglasio je odgovornima za napad. Naglasio je i to kako je i njemu i njegovim stranačkim kolegama potpuno jasno da je upravo njihova stranka bila glavni cilj napada te je najavio da se neće osvećivati, ali da će zahtijevati da se utvrdi istina. No ubrzo nakon njegova istupa, vlada premijera Ahmeta Davutoglua optužila ga je da iskorištava ovu veliku tragediju koja je zemlju zavila u crna u vlastite predizborne svrhe.
– Tko ste vi da nam prijetite? Nećemo dopustiti da nas ovako, iz dana u dan, ubijate! Mi smo oni koji umiru, mi smo policajci i vojnici, mi smo Kurdi i Turci koji umiru svakodnevno. Vaše djece nema među ubijenima. Upravo zato mi nismo oni na kojima leži odgovornost za ovaj pokolj zato što ona leži na vama – poručio je Demirtaš, mladi i energični političar kojega mnogi nazivaju turskim Obamom. Prosvjednici su se u velikom broju okupljali i u drugim turskim gradovima, a njihova glavna poruka bila je da je predsjednik Recep Tayyip Erdogan duboko podijelio naciju svojom polarizirajućom retorikom. Naglašavali su da je jedne okrenuo protiv drugih i da je neprekidno poticao na mržnju prema Kurdima.
Na rubu ponora
Tako se Turska samo dvadeset dana uoči ponovljenih parlamentarnih izbora nalazi na rubu vrlo opasnog i dubokog političkog kaosa koji bi mogao ugroziti stabilnost zemlje. Kada se tome pridoda činjenica da je i gospodarstvo počelo polako posrtati, da u zemlji ima gotovo 2,5 milijuna izbjeglica iz Sirije i da se prijetnja Islamske države nalazi nedaleko od turske granice, može se zaključiti da se ta zemlja nalazi nadomak vrlo ozbiljne krize.
U međuvremenu, premijer Ahmet Davutoglu i dalje inzistira na tome da bi za napad mogli biti odgovorni kurski ekstremisti, točnije Kurdska radnička stanka (PKK), Islamska država ili turska krajnja ljevica. No PKK je odmah nakon napada objavila jednostrano primirje kako "ničime ne bi ometali da izbori 1. studenoga budu slobodni i pravedni".
Vlada je na čelo tima istražitelja imenovala dvojicu glavnih policijskih inspektora i još dvojicu civilnih inspektora koji bi trebali utvrditi tko su napadači i tko je organizirao pokolj u Ankari. Jedan vlasti sklon dnevni list piše da je riječ o dvojici muškaraca starih između 25 i 30 godina.
Sultan Erdogan i njegove akindžije ne žele prestati orgijati po Siriji i Turskoj. A kad to odluče, započet će s handžar partyma i po Europi.