NOV NAČIN PODJELE CJEPIVA

Jedan doktor cijepi one s 56, a drugi nije ni sve s 80 godina

Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
1/4
23.03.2021.
u 08:46

Dr. Klajić Grotić: Na ovaj način nećemo ni do ljeta cijepiti sve starije, a treći val je već tu. Tražimo velike punktove!

Od ovog tjedna ambulante obiteljske medicine više neće dobivati jednake količine cjepiva, već će neke dobivati više, a neke manje, ovisno koliko imaju pacijenata starijih od 65 godina i kronično bolesnih.

– Adekvatno tome ćemo slat ćemo cjepivo – kaže dr. Zvonimir Šostar, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar. Struktura pacijenata nije ista u svakoj ambulanti; u jednoj je većina pacijenata mlađe životne dobi, a u drugoj starije, što onda dovodi do nejednake slike cijepljenih. Kod jednog je liječnika za cijepljenje u drugoj kategoriji, primjerice, prijavljeno 230 pacijenata, a kod drugog 440, a kako cijepe istim tempom, dolazi do situacija da je cijepljena zdrava osoba u dobi od 54 godine, a njegov susjed od 79 nije, što dovodi u pitanje plan cijepljenja.

U četiri tjedna u Zagrebu je na mini-punktovima u domovima zdravlja i u ambulantama cijepljeno 43.000 ljudi, a obiteljski liječnici nakon tog prvog ciklusa imaju velike primjedbe na organizaciju cijepljenja. Smatraju da će na ovaj način oni cijepiti do kraja godine.

– Entuzijazam i energija nestali su ne zato što nam je teško cijepiti svoje sugrađane, već zbog činjenice da smo uz svoj svakodnevni posao trebali biti administratori zavoda te županija i Grada Zagreba, koji su organizatori cijepljenja. A to nismo očekivali! Cijepiti da, ali sačiniti popise, prebrojavati pacijente po godinama starosti, paziti na prioritetne skupine, zvati telefonom i obavještavati pacijente o terminima, a onda nakon cijepljenja sve podatke upisati u karton – to nismo očekivali. Biti administratori sustava dok naš svakodnevni posao biva ugrožen, nismo očekivali. I tako iz tjedna u tjedan ne znajući koliko i kojeg cjepiva ćemo dobiti, što dovodi i do neugodnih i konfliktnih situacija – govori dr. Sanja Klajić Grotić iz Hrvatske udruge ugovornih liječnika (HUUGO). Nastavimo li ovakvim tempom, stariji od 65 godina i kroničari neće biti procijepljeni do ljeta, ističe, a treći val počinje.

VIDEO Gužva na punktu u Ksaverskoj: Najstariji i bolesni prvi dan na cijepljenje došli većinom u pratnji, satima su stajali u redu

– Domovi zdravlja postat će mjesta širenja, a ne suzbijanja virusa, jer su to mali prostori u kojima se u novonastalim uvjetima ne mogu osigurati potrebne epidemiološke mjere – upozorava dr. Klajić Grotić ukazujući da treba organizirati cijepljenja na velikim punktovima, na kojima će zdravstveni djelatnici biti samo cjepitelji, a ne i administratori. Oslikava to činjenicom da se 43.000 građana uz dobru logistiku može brzo i jednostavno cijepiti u jednom vikendu na tri punkta.

Dosadašnja je organizacije uz ponovni rast broja oboljelih improviziranje koje ne zadovoljava epidemiološke mjere i opstruira normalan rad u ordinacijama – zaključuje liječnica. Podsjeća i na činjenicu da liječnik na punktu procijepi od 130 do 150 pacijenata i taj dan još radi u svojoj ambulanti s od 80 do 120 pacijenata, da je prosjek godina liječnika u obiteljskoj medicini 56 godina, a od 2300 obiteljskih liječnika njih 720 stariji su od 60, i sami u velikoj mjeri s raznim komorbiditetima.

Iz HUUGO-a danas s tom inicijativom idu prema Ministarstvu zdravstva, zavodima i HZJZ-u. Međutim, dr. Šostar kaže da su veliki punktovi predviđeni tek u trećoj fazi, kada će se masovno cijepiti zdrava populacija. Kada će to točno biti, ovisi o isporuci koja je neizvjesna, no Ministarstvo je propisalo da obiteljski liječnici trebaju cijepiti u drugoj fazi, jednako kao što cijepe protiv gripe – kaže Šostar.

Komentara 19

KO
konj1
08:52 23.03.2021.

Što znači "drugi nije ni sve s 80 godina"? Kojim je to jezik i imate li nekog lektora bar sa srednjom školom?

SA
sanikol
09:10 23.03.2021.

Konačno ste se sjetili a do sada ste se u raspodjeli cjepiva po ambulantama ponašali kao EU u raspodjeli po državama. Zaista je glupost da se u nekim ambulantama cijepe mlađi od 50 a u nekima kao mojoj ima još iznad 75 koji nisu došli na red. Mislim da vi dobro odrađujete posao za nekoga radi čišćenja centra od starije populacije jer je činjenica da starije pučanstvo u Zagrebu živi uglavnom u centru grada od rođenja a o sanaciji zgrada još nema govora tako isto i treba ga potamaniti ne cijepljenjem.

Avatar SileZla
SileZla
10:39 23.03.2021.

Svi problemi koji se navode u ovom tekstu nestaju kad bi akteri, liječnici i organizatori cijepljenja imali elementarno poznavanje rada na računalu odnosno excela. Ne trebaju nikakve sofisticirane aplikacije, trebalo bi sve podatke staviti u tablice. Sad ste tek otkrili da dobna struktura pacijenata kod svakog liječnika nije ista, da nemaju isti broj pacijenata? Dobro jutro Zvonimire.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije