Varaždin ima dugu tradiciju u obućarstvu i tekstilnoj industriji. Dok se za tekstilnu industriju, iako je u problemima, zahvaljujući Varteksu još čuje, obućari, osobito obrtnici, sve više nestaju.
Kako se obućarstvo ne bi zatrlo, varaždinska dizajnerica Sabina Sokač i Roland Bakal, koje je povezala direktorica Turističke zajednice grada Varaždina Branka Tropp, odlučili su oživiti tradiciju. Osmislili su Špancir šuzu, koju ponosno predstavljaju na ovogodišnjem Špancirfestu.
– Na Špancirfestu svi se španciraju, pa tak i cipele moraju potrošiti. Otuda i ideja o Špancir šuzi. Vidjeli smo da tako nešto nedostaje u ponudi Špancirfesta pa smo izradom ovih originalnih Špancir šuza to željeli promijeniti – kaže Roland Bakal.
Budući da ima iskustva u obućarstvu, kojem se baš i nije želio vratiti, kaže da je Špancir šuza nastala iz hobija i "bivše ljubavi prema cipelama".
Špancir šuza pomalo je neobična izgleda, napravljena je od prirodnih materijala, uz nešto malo metalnih dijelova, a dizajnerski, posebni, šareni štih dodala im je Sabina Sokač.
Cijela proizvodnja cipela odvijala se u Varaždinu, pa su tako cijele varaždinski proizvod. Vrlo su ugodne za nošenje, pa oni koji ih obuju, baš ih i neće lako skinuti s nogu. Iako se mogu kupiti, uglavnom su, kažu njihovi tvorci, napravljene za gledanje.
– Ovo je na neki način testiranje tržišta za iduću godinu. Ako naiđemo na dobar odaziv, onda ćemo se više i posvetiti izradi. Sve ovisi o tome kako će varaždinski špancireri reagirati na ovakvu vrstu proizvoda - ističu varaždinski dizajneri.
Sabina Sokač na Špancirfestu nudi osim svojeg već poznatog nakita i torbica dizajnerske narukvice, odnosno "špancir pušleke za zbegecati se". Šareni i zabavni Pušlek i šuze onima koji ih odluče nositi jamče da će biti originalni, zapaženi, prepoznatljivi. A upravo je to u moru gotovo jednolične ponude na hrvatskom tržištu uistinu prava rijetkost.