U Jelsi se vodi pravi rat za Depadansu, zgradu uz obalu, trokatnicu, procijenjenu na tri milijuna eura. Tvornica čarapa Ključ Sarajevo prije 10-ak dana neovlašteno je i bez pravne osnove, kako tvrdi načelnik Općine Jelsa Nikša Peronja, zauzelo dijelove zgrade "Depadanse", konkretno dugi kat, koja je u neposrednom posjedu Općine Jelsa i Jelse d.d.
Međutim, načelnik Općina Jelsa zajedno s Općinskim državnim odvjetništvom, odnosno osobno sa Zamjenikom ODO-a gospodinom Prkom i predstavnikom Ministarstva koje se brine o državnim nekretninama sa zaštitarima i uz prisustvo policije koja je čuvala javni red i mir, vratili posjed svih dijelova zgrade Depadansa koji su bili uzurpirani.
"Mi smo Jelšani, Jelsa je naša" uzvikivali su mještani koji u koloni koju je predvodio načelnik Peronja, došli do Depadanse, ušli u nju i postavili mjesnu zastavu na drugi kat. Zaštitari koje je unajmila sarajevska tvornica Ključ prepustili su zgradu bez protivljenja.
POVEZANI ČLANCI:
Kako je moguće da je Tvornica čarapa Ključ Sarajevo uzurpirala drugi kat zgrade u čijem prizemlju je Lučka uprava, Lučka kapetanija, Zavod za zapošljavanje, matičar, braniteljske udruge, poslovnica OTP banke....?
Priča je započela 1960. godine kada je odlučeno da se u Jelsi pokrene tekstilna industrija kako bi se zaposlile domaće žene. Tada je potpisan ugovor ad će tadašnja Skupština Općine Hvar osigurati mjesto, a Tvornica čarapa Ključ iz Sarajevo donijeti strojeve, zaposliti žene i pokrenuti proizvodnju.
"Međutim, to se nikada nije dogodilo. Nikad u Jesli nije bilo nikakve proizvodnje čarapa niti je itko iz te tvornice ikada ovdje došao. Iznenada, pojavili su se ti ljudi koji su uzurpirali drugi kat gdje su četiri ureda u posjedu Općine i sanitarni čvor, te uredi arhive u posjedu Jelse d.d. te dvorište koje je bilo zauzeto cijelosti, a koje je cijelo bilo u posjedu Općine. Da stvar bude gora pravni zastupnik Tvornice čarapa na Dnevniku je neku večer izjavio da Tvornica u finalu želi cijelu zgradu", govori Peronja i naglašava kako je Općina Jelsa uknjižena na polovicu zgrade, ostatak zgrade je u pravno kvalificiranom posjedu preko 60 godina hotelske kuće Jelsa d.d..
FOTO Pogledajte kako je Zoran Milanović izgledao prije 10 godina: Mislite li da se promijenio?
"To su činjenice i upisom u temeljni kapital Jelse d.d. predmetne zgrade RH je priznala vlasništvo. Pravni zastupnici Tvornice mahali su nepravomoćnim rješenjem Općinskog suda o brisanju društvenog vlasništva i upisu Tvornice Čarapa, međutim i Općina Jelsa i Jelsa d.d. i Državno odvjetništvo uložili su žalbe za koje čvrsto vjerujemo da će biti usvojeno u sljedećim danima, jer je pravno neodrživo i vratit će se upis na tome dijelu na društveno vlasništvo" tvrdi Peronja. Ukupna površina zgrade je 333 četvorna metra, a dvorišta 409 četvornih metara.
POVEZANI ČLANCI:
Napominje kako je nadležni Sud izdao je Privremenu mjeru u korist Općine i Jelse d.d. "Mi smo koristili institut samopomoći dopušten po Zakonu u vlasništvu. Zgrada je pod zaštitom Republike Hrvatske prema Zakonu odnosno uredbi o zabrani raspolaganja imovinom bivših država članica iako se ovdje jednostavno radi o pogrešnom, zaostalom upisu koji ćemo sada vrlo brzo riješiti", uvjeren je Peronja koji je pohvalio Državno odvjetništvo koje im je pomoglo da zgradu vrate u posjed.
Kontaktirali smo i odvjetnika Nikolu Hrastu, zastupnika Tvornice čarapa Ključ s kojim smo željeli prokomentirati situaciju. "Ne želim se upuštati u programe lokalne politike, a bez presedana je da istodobno policija, DORH, privatni zaštitari, općina Jelsa te hotelsko poduzeće "Jelsa" d.d. vrše samopomoć u prostorijama zemljišnoknjižnog vlasnika, treće osobe, pri tome noseći hrvatsku zastavu", izjavio je kratko Hraste koji kaže da u dogovoru s upravom tvrtke nema namjeru govoriti o slučaju o kojem će odlučiti sud.
VIDEO Pogledajte kako izgledaju napušteni objekti Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu, scene su sablasne
Cim je gradonačelnik imao potrebu da dovede gomilu domoljuba, maše zastavama i pjeva "Padaj silo i nepravdo", tu nešto nije u redu.