ZAGORSKO SELO PROMIJENILO IME

Jezično bogatstvo: Imamo sela Pila, Voda, Crno, Vino, Gačice, Dražica...

storyeditor/2025-03-25/Pila4.jpg
Foto: Privatna arhiva
1/6
26.03.2025.
u 15:58
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Kada su mi vatrogasci predložili da na jedan dan preimenujemo selo, odmah sam pristao, kaže načelnik Beljak-

Zagorsko selo Pila (ne zna se sa stopostotnom sigurnošću je li ime nastalo od glagola piti ili piliti) na jedan je dan promijenilo ime. Josip Beljak, načelnik Općine Stubičke Toplice, u sastavu koje je i Pila, donio je na prijedlog Dobrovoljnog vatrogasnog društva odluku da se selo na jedan dan preimenuje, odnosno da mu se doda naziv donatora vrijedne opreme za vatrogasce. Na ulazu u pitoreskno selo smješteno na sjevernoj strani Hrvatskog zagorja, uz rub Medvednice, održana je i prigodna svečanost tijekom koje je postavljena nova ploča, a potom je ispred vatrogasnog doma održana i narodna veselica, uz jelo, pilo i glazbu.

– Kada su mi vatrogasci predložili da na jedan dan preimenujemo selo kao znak zahvale za vrijednu donaciju opreme, odmah sam pristao jer znam koliko im to znači za svakodnevni rad i intervencije – rekao je načelnik Beljak, koji se pohvalio da se svake godine 0,5 posto općinskog proračuna izdvaja za rad i opremanje dvaju vatrogasnih društava na području općine. Pila ima svega stotinjak stanovnika, dolaze tu i vikendaši. Tradicija je na sjeverozapadu Hrvatske da svako selo ima i DVD, a onaj u Pili osnovan je 1980. godine. Danas ima 40 članova u dobi od 18 do 70 godina, što znači da je skoro svaki drugi stanovnik član DVD-a. Donacija privatne tvrtke Drezga dio je, vele vatrogasci, proljetnih priprema za nadolazeću protupožarnu sezonu.

– Mi smo malo selo koje posljednjih godina ulaže znatna sredstva u vatrogasnu opremu putem dotacija iz općinskog proračuna, pa vrlo dobro znamo koliko to košta. Zato smo neizmjerno zahvalni na svakoj donaciji opreme jer nam to omogućuje uštedu za druge troškove – kazao je Robert Pilski, tajnik DVD-a i vatrogasac s tridesetak godina staža. Pila je jedno od zagorskih sela sa živopisnim imenom. Pregledavajući popis naselja, naišli smo i na selo Grohot u sastavu općine Desinić, sa svega desetak kućanstava. U toj je istoj općini i Nebojse, kao i Košnica u kojoj broj stanovnika, kao nažalost i u većini sela, između dva popisa stanovništva pada. Košnica je bila najpopunjenija 1931., kad je prebrojeno 288 stanovnika, i od tada je u stalnom padu. Za posljednjeg popisa u evidenciji se našlo samo 75 imena.

U općini Petrovsko naići ćete na Malu Pačetinu, blizu nje i Veliku Pačetinu, a u Velikom Trgovišću Mrzlo Polje. To selo s dvjestotinjak žitelja poznato je po tome što je tamo 1937. osnovan orkestar Mrzlopolci, svojedobno jedan od najboljih orkestara u bivšoj Jugoslaviji. U Konjščini je selo Donja Batina, no Gornje Batine nema. Među živopisnijim zagorskim imenima sela su i Gornji Čemehovec, Marigutić, Opasanjek, Pomperovec, Požarkovec... Kako je još 1940. pisao hrvatski kartograf Zvonimir Dugački u "Naseljima i naseljenosti Hrvatskog zagorja", selo Ključ dobilo je ime po okuki koju je usjekla rijeka Bednja i na taj je način oblikovala. Neka sela dobivala su imena po geografskom položaju, pa su tako, pisao je Dugački, nastala sela Vrh, Vrhovec, Brdo, Bregi, Bregovi Jane, Belečka Gora, Gorjani, Gora, Velika i Mala Gora, Veliki i Mali Gorenec, Gorica, Kamena Gorica, Marija Gorica, Hum, Greben-grad i Strmec.

Na podnožju gorja i brežuljaka poredalo se Kameničko Podgorje, Podgora, Prigorje... "Na uravnjenom hrptu nalaze se dva zaseoka imenom Police. Budući da važniji putovi vode dolinama većih potoka i rijeka, naselja se koncentriraju postupno sve više u blizini cesta ili neposredno uz njih. Naročito su podobna mjesta na sastavu dolina, gdje se ceste križaju ili račvaju. Na rubu doline Sutle redaju se sela Plavić, Kumrovec, Kraljevec, Dubravica i Rozga, a u dolini Horvatskog potoka Tuhelj i Dubrovčan. Donja Stubica se nalazi na povišenijem rubu doline potoka Toplice, a podno diluvijalne terase, po kojoj je dobila ime", pojasnio je geograf Dugački.

Po položaju u dolini ili izvorskoj niši dobio je naziv veći broj naselja kao što su Jarak Zabočki, Mihaljekov Jarek, Jarek, Jarki, Jazbina, Grabe, Jamno, Dolići, Pustodol i drugi. Klanjec je dobio ime po položaju povrh klanca, a Razdrto po sutjesci Risvičkog potoka, o čemu je pisao i August Šenoa. Cijela je Hrvatska, zapravo, raj za znanstvenike koji se bave toponomastikom, jednom od grana onomastike. Na popisu sela nalaze se, primjerice, Gačice, Kakinac, Dražica, Donje Cjepidlake, Gnojnice, Golubinjak, Kukci, Crno, Fuka, Vina, Vode...

>>> FOTO Ovo su najljepša i najpoznatija sela u Hrvatskoj, možete li ih prepoznati po samo jednoj fotografiji?

storyeditor/2025-03-25/Pila4.jpg
1/31

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije