Kopački rit puno je više od parka prirode, on je za Slavonce dragulj na koji su ponosni, a koji je još uvijek, na žalost, dobrim dijelom zagađen minama. Zaklada za humanitarno razminiranje "Hrvatska bez mina" ove je godine u Umagu, gdje već tradicionalno prikuplja sredstva za razminiranje, predstavila projekt - razminiraje Kopački rit.
- Potreba za razminiranjem i dalje postoji, a ATP i ove je godine s gradom Umagom, domaćinom u projektu koji ovdje provodimo već četvrtu godinu, imao je sluha i pomogao nam okupiti sve koji prepoznaju važnost ovakvih projekata, rekla je upraviteljica Zaklade Đurđa Adlešič i domaćica donatorskog druženja koje se održalo u hotelu Istraturista Melia Coral.
- Počeli smo od prikupljanja sredstva za edukaciju o opasnosti od minsko eksplozivnih sredstava, a nastavili s prikupljanjem novca za razminiranje i tako uspjeli pomaknuti dalje od rodne kuće Nikole Tesle u Smiljanu tabele s upozorenje o minski sumnjivom području. Voljeli bi samo uspjeli dovršiti taj važan projekt, no nije sve ni na Zakladi - istaknula je upraviteljica zaklade 'Hrvatska bez mina' Đurđa Adlešić pozdravljajući donatore i goste zahvalivši svima na pomoći. Istaknula je kako se nada da će predsjednik RH nastaviti podupirati ovaj za sve važan rad.
Četiri godine rada - od edukacije do čišćenja terena
Naime, predsjednik dr. Ivo Josipović, ali i bivši predsjednik Stjepan Mesić podupirali su protekle četiri godine rad zaklade koja kao vrlo važan jer, financiranje razminiranja stvara preduvjete ne samo za kvalitetniji i sigurniji život lokalnog stanovništva već i mogućnost za razvoj poljoprivrede, gospodarstva turizma ...
- Zajednički rad pokazao je dobar rezultat i posebno i je drago da se prikupljanje sredstava fiksiralo za Slavoniju i naš ponos Kopački rit, a to i osobno osjećam posebno važnim - rekao je predsjednik istaknuvši primjer kako se samo za razdiranje Smiljana okupljanjem donatora protekle dvije godine prikupilo 642 tisuće kuna.
- Osječko- baranjska županija još je uvijek jedna od najzagađenijih kada je riječ o minsko ubojitim sredstvima. Čak je 87 kvadratnih kilometara sumnjivih ili miniranih područja, a bilo je i stradavanja stanovništva - napomenuo je osječko Baranski župan Vladimir Šišljagić.
I Dijana Pleština ima projekt
- Samo u Kopačkom ritu, našem biseru, 21 je kvadarni kilometar prostora pod minama - dodao je Šišljagić. Projekt su donacijom sredstava poduprli i ministri zdravstva i turizma, Siniša Varga i Darko Lorencin, županija istarska i župan Valter Flego te gradonačelnici Umaga i Rovinja Vili Bassanese i Giovanni Sponza.
Konkretna novčana pomoć stiže i iz gospodarskog i bankarskog sektora koji su predstavljali Zagrebačka banka (miljenko Živarić), Podravka (Jadranka Ivanković) , INA (Tomislav Thur), Allianz (gospodin Vuk), Istraturist (Željko Kukurin) JANAF, Dok-ing ( Miljenko Piršić). Franjo Luković, predsjednik uprave Zagrebačke banke i ososbno je došao podržati projekt koji ZABA prati godinama. Upravo je njihovim predstavnicima predsjednik RH uručio zahvalnice. Po prvi puta od utemeljenja prakse okupljanja donatora u Umagu se pojavila i predstavnica Vlade, Dijana Pleština, ravnateljica Vladina Ureda za razminiranje koja je naglasila zasluge i važnost rada upraviteljice Zaklade Đurđe Adlešić. Dodala je kako su ispred Vladina ureda njezini suradnici neke planove i projekte prezentirali u Bruxellesu te kako bi od potencijalnih 45 milijuna eura, 25 moglo biti namijenjeno razminiranju.
- Projekt nije garantiran, ali, rekla je Pleština, vrata su za su otvorena.
>> Kopački rit još uvijek čeka razminiranje
A da zatraže novac od Srbije i JNA oni su ih postavljali.