U više navrata telefonski su ju kontaktirale nepoznate osobe koje su se predstavile kao djelatnici njene banke. Uspjeli su ju uvjeriti da se u banci trenutno događaju nezakonite radnje, pa bi zbog njezine sigurnosti bilo najbolje da podigne sav novac.
Nakon tih razgovora 84-godišnjakinja iz Međimurja je u nekoliko navrata podigla ušteđevinu i prema uputi novac predala nepoznatom muškarcu koji se pritom predstavio kao policajac zadužen za provjeru krivotvorenih novčanica. Preuzeo je više desetaka tisuća kuna, a kad se lažni policajac više nije vratio, shvatila da je žrtva prijevare.
- Građani starije životne dobi najčešće su žrtve kaznenih djela prijevara. Razlozi su vrlo često odmakla životna dob, samostalno stanovanje te neupućenost, nepažnja i lakovjernost. Prevaranti sve češće dolaze i na kućne pragove nudeći razne usluge i pogodnosti te se pritom lažno predstavljaju, najčešće kao djelatnici policije, raznih inspekcijskih službi, HEP-a, HRT-a i slično. Starije osobe u najboljoj vjeri pristaju na suradnju i razgovor te postaju žrtve prevaranata - ističu u PU međimurskoj koja savjetuje da se ne puštaju nepoznate osobe u domove, a da se prethodno pouzdano ne uvjeri o kome je riječ.
- Ako se nepoznate osobe predstave kao djelatnici policije, HEP-a, HRT-a ili nekih drugih službi, obavezno ih zatražite na uvid službenu iskaznicu koju su takve osobe dužne posjedovati te vam dati na uvid, dakle iskaznicu s fotografijom. Ako i dalje sumnjate, telefonski provjerite u instituciji iz koje dolaze - poručuju.
Isto tako, savjetuju da se ne nasjeda na upornost nepoznatih osoba koje pod svaku cijenu žele ući u dom pod izlikom nuđenja na prodaju "po povoljnim cijenama" raznih uređaja i predmeta poput medicinskih pomagala, masažera, knjiga, posteljine, suđa, kućanskih uređaja i sličnog...
- Samo nekvalitetna, neoriginalna i roba sumnjivog porijekla može se prodavati po znatno nižim cijenama od uobičajenih - navode u policiji.