Već tjedan dana traju arheološka istraživanja i iskapanja na Starome gradu Kostelu u blizini Pregrade koja provodi Hrvatski restauratorski zavod pod patronatom Konzervatorskog ureda u Krapini.
– Grad Pregrada od 2003. godine u suradnji s Krapinsko-zagorskom županijom i uz potporu Ministarstva kulture intenzivno priprema obnovu Kostelgrada. Na naš zahtjev Ministarstvo je odobrilo 50 tisuća kuna kako bi se sada prišlo istraživanjima toga povijesnoga zdanja – objasnila je gradonačelnica Pregrade Vilmica Kapac.
Brojne predradnje
Prije tih istraživanja, rekla je gradonačelnica, valjalo je odraditi i mnoge predradnje, kao što su različita snimanja lokacije, uređivanje prilaznih puteva te čišćenje raslinja sa samih zidina tvrđave. Stari grad Kostela, inače, datira iz 14., prema nekim izvorima čak i iz 13. stoljeća, da bi od 16. stoljeća stotinjak godina bio u vlasništvu grofova Keglevića.
Kvadratni oblik
– Uspjeli smo do sada očistiti zidove objekta koji je između vanjskih zidina i stambenog prostora. Vidljivo je da je taj prostor kvadratnog oblika, a čemu je služio, još ne možemo znati – objasnio je Andrej Janeš iz Hrvatskoga restauratorskog zavoda, zamjenik voditeljice radova na Kostelgradu. Ipak, ono što prvo upada u oči kad se dođe do Starog grada jesu ruševine kule.
– Riječ je o baterijskoj kuli iz 16. stoljeća koja je služila za obranu, u njoj je bila artiljerija. Ona je naknadno dograđena – objasnio je Janeš.
– Nastojat ćemo da što prije počne sanacija kule budući da je najbolje sačuvana – dodala je gradonačelnica i istaknula velike zasluge udruge Kostelska pištola, inače počasne straže grofa Keglevića, koja je inicirala uređivanje Kostelgrada, a njezini članovi sudjelovali su i u uređivanju okoliša oko tvrđave.
– Ova utvrda je od velike kulturne i povijesne važnosti za pregradski kraj i uklapa se u našu viziju razvoja grada u kojoj posebno ima turizam. Vjerujemo da će u dogledno vrijeme, kada Kostelgrad poprimi stari sjaj, postati i zagorska turistička destinacija – zaključila je gradonačelnica Kapac.