Je li Velika Britanija, nakon izbora, na korak do izlaska iz Europske unije? Ima li šanse da nova vlada promijeni odnos prema imigrantima iz Europe? O tim temama i o političkoj slici Britanije razgovarali smo s profesorom Josipom Glaurdićem, Splićaninom s odsjeka za politiku i međunarodne studije prestižnog sveučilišta Cambridge.
Kako komentirate rezultate? Što je prevagnulo u korist konzervativaca?
Glasači u Engleskoj željeli su stabilnost. Britancima nije dobro sjela koalicijska vlast i trgovina te napetosti koje ju prate. Paradoksalno je, međutim, da su na ovaj način zapravo izabrali vrlo nestabilnu vlast. Bude li Cameron ovisan o antieuropskim "backbencherima", onima iz stražnjih klupa (parlamentarni zastupnici bez ministarskih dužnosti koji sjede u stražnjim redovima i, za razliku od kolega s dužnostima, imaju veliku slobodu u iznošenju mišljenja koje ne mora pratiti stranačku liniju, op. a.) u svojoj stranci, vlada bi se vrlo lako mogla raspasti. A neće biti dovoljno Liberalnih demokrata da mu čuvaju leđa.
Je li iznenađenje premoćna pobjeda Škotske nacionalne stranke (SNP) u Škotskoj, pogotovo nakon nedavne propasti referenduma o neovisnosti?
Riječ je o vrsti ponovljenog referenduma o neovisnosti. Pobjeda SNP-a, međutim, ne znači da bi u ovom trenutku nezavisnost dobila više od 50 posto. No, većinski izborni sustav iznimno im je koristio. Laburisti su, s druge strane, platili velik ceh zato što su se na referendumu svrstali protiv neovisnosti. Prijeti im dugotrajan period potpune nerelevantnosti u Škotskoj, a time vjerojatno i nemogućnosti da dobiju izbore u cijeloj Britaniji.
Hoće li se promijeniti britanski stav prema Europskoj uniji? Britanci već duže vrijeme zagovaraju reformu Unije, a kada im je inicijativa odbijena, Cameron je najavio referendum o izlasku iz Unije. Je li to bilo samo pokazivanje mišića, pa i u predizborne svrhe? Hoće li se referendum održati i koji je mogući rezultat?
Referendum je gotovo siguran. Unutar Konzervativne stranke dovoljno je zastupnika koji apsolutno inzistiraju na referendumu, a bez njih Cameron neće moći vladati. Sudeći prema anketama, u ovom trenutku većina Britanaca jest za ostanak u Europskoj uniji. No ta je većina vrlo mala i pitanje je što će se sve još dogoditi do referenduma. Uz dobru kampanju i moguće produbljenje krize unutar EU idućih mjeseci, lako je moguće da kampanja protiv EU pobijedi na referendumu.
Goruće pitanje posljednjih godina su emigranti, hajka na rumunjske i bugarske useljenike te najave da se strancima mora ograničiti pristup tržištu rada, zbog čega su dobili packe i od Bruxellesa. Kakav će biti odnos prema imigrantima nove vlade?
Dovoljno je reći da će Cameron, baš zbog toga što će morati držati cijelu stranku na okupu, morati krenuti i s EU referendumom i sa strožom politikom prema imigraciji. Prije je mogao zaprijetiti desnom krilu svoje stranke saveznicima u Liberalnim demokratima. Više te opcije nema.
>> Trijumf Davida Camerona: Konzervativci će sami vladati Velikom Britanijom
>> 5 dobrih razloga zašto su britanski izbori bitni svima u svijetu
Kad delas 14-15 sati na dan, pa skoro i cijeli vikend, dosta Ti je podrzavati i financirati Skotsku i Wales (ne placaju za zdravstvo i visoko skolstvo), a gdi jos i za cijelu Evropu (cast iznimkama)! Drukciji su i time se ponose. Ionako je relacija EU-UK stvarno bila i je formalna.