- Važno je samo pravedno društvo. Ono može motivirati ljude i to je cilj kojem težim. A vide li ljudi da se stvari pomiču nabolje, bit će optimističniji - kazao je danas na početku svog prvog intervjua "S predsjednikom uz kavu" na Hrvatskom radiju novi predsjednik Ivo Josipović. Odmah je komentirao i kritičke iskrice koje mu je zbog njegova gospodarskog savjeta uputila premijerka Jadranka Kosor.
>>Josipović: Ni ministri u Vladi nisu prolazili sigurnosnu provjeru
>>Ministar Darko Milinović napao Josipovićev tim
Nepotrebna nervoza Vlade
- Ta nervoza Vlade je nepotrebna. Svoj gospodarski savjet vidim kao pomoć sebi jer Vladi i na tom području želim biti partner. Time ne želim stvarati nikakvu paralelnu vladu niti Vladi zabijam nož u leđa, no svatko pa i Vlada mora imati nekoga tko nadgleda kako se radi. Sastav mog gospodarskog savjeta iznimno je kompetentan i bit će još i pojačan - kazao je Josipović dodavši kako trenutačna gospodarska situacija u zemlji nije dobra pa s nestrpljenjem i zanimanjem očekuje predstavljanje Vladina paketa mjera koje bi trebale dovesti do poboljšanja.
O kriznom porezu, rebalansu...
Na najavu mogućeg poskupljenja energenata predsjednik je uzvratio da tržište diktira cijene, no da država treba primjenjivati i socijalne mjere. Usto, naglasio je kako bi, što se kriznog poreza tiče, bilo dobro slušati kritike stručnjaka koji drže da nam krizni porez nije donio ništa dobroga. Josipović ne vjeruje da nam prijeti grčki sindrom jer smatra da je Hrvatska dovoljno snažna da se održi stabilnost zemlje. O tome treba li nam novi rebalans proračuna nije mogao ništa reći jer o tome želi najprije porazgovarati s premijerkom i ministrom Šukerom, a o mogućim prijevremenim parlamentarnim izborima nije htio nagađati poštujući sadašnju parlamentarnu situaciju.
"Hebrang ne govori uvijek istinu"
Na kritike Andrije Hebranga o zastavama na inauguraciji kazao je da Hebrang možda nije vidio barem desetak zastava koliko ih je tamo bilo, no da je ta kritika možda i nastavak Hebrangove politike da ne govori uvijek istinu.
Kada je pak riječ o biranju savjetnika od kojih su se neki odmah pokazali kao dvojbeni, Josipović je rekao da je sve savjetnike birao prema stručnosti i onome što su dosad radili, a njihove provjere nisu bile moguće prije nego što su postavljeni. No čim se ustanovilo da neki imaju grijehe, odmah je reagirao u skladu s onim što zagovara - pravedno i pošteno.
Demokracija, ne šlamperaj
- Dakle, bio je to demokratski iskorak, a ne šlamperaj. Uostalom, nisam siguran da su i svi ministri prošli provjeru - kazao je Josipović koji je na upit novinara Marija Harapina može li konkretizirati na koje ministre misli uzvratio: "Znamo tko je pod optužbama".
- Oni koji su se našli ugroženi, uprli su sve svoje snage, no ništa me neće pokolebati i od premijerke ću tražiti da se zajedno borimo za pravdu, pravednost te protiv korupcije i kriminala te paraobavještajnog podzemlja - naglasio je Josipović dodavši kako je premijerka u borbi protiv korupcije i kriminala "dobro krenula" i kako iza paraobavještajnog podzemlja stoje one snage koje ne žele demokratsku državu, a o tome tko je to neka istraže i kažu nadležna državna tijela.
Protiv političara u NO-ima
Glavnome državnom odvjetniku Mladenu Bajiću poručio je da intenzivira svoj rad i da kritike uzme na znanje kako bi radio bolje nego dosad jer je činjenica da su mnogi postupci pokrenuti upravo nakon Sanaderova odlaska. Josipović smatra kako nije dobro da političari ili politički podobni kadrovi sjede u nadzornim odborima državnih tvrtki.
Ide u Jasenovac, želi i na Bleiburg
Najavio je kako će otići na obljetnicu Jasenovca, a otišao bi i na Bleiburg, ali jedino pod uvjetom da se on prestane tretirati kao sredstvo za reviziju povijesti, što nije dobro. Nedolazak predsjednika Srbije Borisa Tadića ili bilo kojeg srpskog političkog predstavnika na inauguraciju komentirao je ovim riječima:
- Siguran sam da će politika u Srbiji prepoznati da taj nedolazak nije dobar korak. O Dodikovim izjavama o mogućem referendumu u Republici Srpskoj kazao je da se Dayton ne može mijenjati te da takav referendum ne bi mogao imati pravnog učinka.
"Mesićevo umirovljenje generala je dobar potez"
Na aktualno pitanje glasovanja u dijaspori i u BiH Josipović je odgovorio:
- Potpuno ukinuti glasovanje Hrvata u BiH ne bi bilo dobro. No, kako glasovanje 11. izborne jedinice generira mnoge probleme, treba donijeti neke promjene toga sustava, jer ovako dolazi do velike netrpeljivosti prema ljudima. Sad je vrijeme da se najozbiljnije uđe u ustavne promjene i promjene izbornog zakona pa Vladu pozivam da to učini. Hrvatska bi u iduće izbore trebala ući s izmijenjenim izbornim zakonima.
Predsjednik je izrazio nadu da bi Hrvatska ove godine mogla završiti pregovore i da će 2012. ući u EU, a za svog je prethodnika Stjepana Mesića kazao da je napravio dobar posao, posebno napomenuvši njegov potez umirovljenja generala.
ovaj bu krepal od nabijanja minusa