Ivo Josipović potpisao je odluke o razrješenju svih politički imenovanih osoba u Uredu predsjednika, i to s danom 18. veljače, kada mu istječe mandat. S istim datumom razriješit će sve svoje savjete i povjerenstva. Dio njegovih suradnika zadnje radne dane na Pantovčaku, osim u pražnjenju ormara, provode u potrazi za novim poslom.
Gareljić u privatni sektor
Predstojnik Ureda Vito Turšić, koji je u veljači 2012. iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta prešao na Pantovčak, kaže da razmatra nekoliko ponuda. Glavna tajnica Ureda predsjednika Mirjam Katulić vjerojatno će se vratiti u MVP gdje je 1994. i započela karijeru. Pročelnica kabineta Danica Juričić Spasović koristit će se zakonskom mogućnosti da šest mjeseci od isteka mandata prima plaću (a možda i pola plaće u drugih šest mjeseci) i tražiti novi posao.
Neke se mogućnosti, kaže, otvaraju u odnosima s javnošću, no još nije odlučila. Savjetnik za obranu Zlatko Gareljić budućnost vidi u privatnom sektoru, no planira i intenzivniji angažman u SDP-u. Savjetnica za europske poslove i međunarodne organizacije Mirjana Mladineo, osoba s jednom od najzavidnijih diplomatskih karijera, nakon isteka mandata kod Josipovića ide u mirovinu. Šefica Josipovićeve kampanje i savjetnica za gospodarstvo Tamara Obradović Mazal također će uzeti plaću za idućih šest mjeseci i tek se dati u potragu za novim poslom. Savjetnik za nacionalnu sigurnost Saša Perković demantira da je dogovorio odlazak u SOA-u i kaže da tek pregovara o novom radnom mjestu. Savjetnik za unutarnju politiku prof. Siniša Tatalović nije ni prestao raditi na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu gdje je redoviti profesor.
Savjetnica za znanost, visoko obrazovanje i vjerske zajednice Ankica Marinović također nije prekinula radni odnos na Institutu za društvena istraživanja u Zagrebu. Kamo će savjetnica za društvene djelatnosti Zrinka Vrabec Mojzeš, nismo doznali. Josipović je sve državničke aktivnosti zamrznuo i prije početka kampanje pa su novoj predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović ostala imenovanja dvanaestak veleposlanika. Za njih desetak procedura je u završnoj fazi, dobili su agremane zemalja domaćina i za odlazak na dužnosti nedostaje im još mišljenje saborskog odbora te supotpis predsjednika i premijera.
Veleposlanici na čekanju
Na toj listi su tajnica MVP-a Vesna Cvjetković koja bi trebala ići za veleposlanicu u Austriju, glasnogovornica u MVP-u Danijela Barišić koja bi išla u Makedoniju, voditelj Ureda za odnose s EU u MVP-u Hrvoje Marušić u Norvešku, voditelj hrvatskog ureda u Litvi Davor Vidiš u Rumunjsku, glavna tajnica Vlade Zorica Matković za veleposlaničko mjesto u Kanadi, dok je savjetnik premijera za protokol Ivan Mašina dobio agreman od Irske.
– Bez predrasuda ću tome pristupiti, proučiti svaki slučaj osobno i držati se kriterija poput stručnosti, poznavanja jezika, ugleda, njihovih dokazanih diplomatskih vještina i prilagođenosti osobe profilu zemlje. Pozvat ću sve kandidate za veleposlanike ponaosob na razgovor i onda donijeti odluku. To što oni većinom već imaju agreman država domaćina, nije problem, naime, u diplomatskoj praksi sasvim je prihvatljivo da se agreman po potrebi i ponovi za drugu osobu. No, poznajem diplomatsku praksu i bit ću ovdje maksimalno objektivna, kazala je Kolinda Grabar-Kitarović.
>> Kriza sa švicarcem prekasno za Josipovića, ali za premijera – baš na vrijeme
A što se drugarica Tamara Obradović Mazal ne vrati u Srbiju?