Na kraju kolovoza na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje bilo je registrirano više od 3500 nezaposlenih ekonomista. A upravo je akademska zajednica s ekonomskih fakulteta i Filozofskog fakulteta najglasnija u obrani velikih kvota za upise na te fakultete. Zadnji su na ministra obrazovanja Željka Jovanovića i promjene koje je najavio “skočili” ministar Branko Grčić, bivši dekan Ekonomskog fakulteta u Splitu, i zastupnik Gvozden Flego, bivši profesor filozofije na Filozofskom fakultetu.
Neka sad osiguraju uvjete
Ministarstvo obrazovanja je za dio fakulteta, uglavnom ekonomskih, tražio smanjenje kvota i to prije svega zbog tehničkih uvjeta – prevelikog broja studenata u odnosu na prostor i broj profesora. Jovanović najavljuje i strategiju obrazovanja prema kojoj će broj studenata prilagođavati zahtjevima tržišta. Sličnim su se promjenama u Saboru i prije protivili, ne prema stranačkoj pripadnosti nego pripadnosti akademskoj zajednici, Flego, Petar Selem, Vesna Pusić i Milorad Pupovac.
– Ekonomski fakulteti povećavali su broj studenata, a nisu zapošljavali profesore. Sada trebaju osigurati uvjete: ili zaposliti profesore ili smanjiti broj studenata. Ali javnim novcem profesore nećemo zapošljavati jer namjeravamo ulagati u medicinske i tehničke smjerove te jezike. Cilj mi je obrazovati kadrove koji će imati siguran posao. Kad ste čuli da se bune profesori s medicinskih i biotehničkih fakulteta? Uvijek se bune profesori s filozofije i ekonomije – kazao je Jovanović napominjući da je sukob s Grčićem prenapuhan. Želi, kaže, definirati koja su zanimanja potrebna i usput upozorava da kod nas nema nijedan privatni fakultet.
– Postoje visoke škole sa stručnim studijima, a pravi su studiji na sveučilištima. Dekani varaju djecu i njihove roditelje – poručuje ministar. Grčić nije želio razgovarati o tom problemu – uputio nas je na Jovanovića. Da treba prilagoditi upisne kvote potrebama na tržištu slažu se i u Udruzi poslodavaca, a slično poručuju iz Mreže mladih znanstvenika (MLAZ).
Posve krivi omjer
Iz MLAZ-a poručuju da omjer društvenih i tehničkih fakulteta nije dobar u odnosu na potrebe tržišta. Država ne bi smjela, kažu, ukidati fakultete niti je stvar koliko će fakultet upisati studenata, nego su sporne kvote koje će država financirati. To ovisi o politici koju želi voditi. Bernard Jakelić, dopredsjednik u HUP-u, strategiju obrazovanja smatra nužnim preduvjetom za tržište rada.
– Imamo inflaciju nezapošljivih kadrova, školujemo za burzu. HZZ ima analize i ne znam jesu li ministrove kvote dobre. No mi s njima stalno razgovaramo i želimo sudjelovati u izradi strategije – kaže Jakelić i dodaje kako i u akademskoj zajednici mora doći do preslagivanja.
Jovanović: Uvijek se bune profesori s filozofskog i ekonomije
![Željko Jovanović (1)](/media/img/a7/73/2f910ffeec39b08e431e.jpeg)
Ministar ne želi školovati za burzu. Novac ide za medicinu, jezike, tehničke smjerove
Komentara 22
Podrška Željku Jovanoviću, uvedite reda u školski sustav, dobro je da ne dozvoljavate korupciju u školstvu , dobro je da se smijene ravnatelji koji ne dopuštaju radnicima pravo glasa. Ima škola u kojima ravnatelji zabranjuju izbore za radničko vijeće (Novi Zagreb -srednja škola).
![MK Avatar MK](/media/img/bd/11/1218051e0d8f3811b2b9.jpeg)
...filozofija je majka komunizma i socijalizma - i sada on ovako.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
podrška najboljem hrvatskom ministru obrazovanja.