Kroz jednu tvrtku u Luksemburgu, koja bi posuđivala novac povezanim tvrtkama u Irskoj i drugim državama Europe i svijeta, velike multinacionalne kompanije mogle su smanjivati svoje porezne obveze u drugim zemljama, a pritom zadržavati sav prihod od kamata na posuđeni novac u Luksemburgu, gdje su ih vlasti često oporezivale stopom od samo 1 posto. Otkrivaju to dokumenti iz afere LuxLeaks, koju je otkrio međunarodni konzorcij istraživačkih novinara ICIJ.
Oko 340 kompanija iz čitavog svijeta u Luksemburgu je uz pomoć tamošnjih vlasti uspostavljalo poduzeća posebno dizajnirana za izbjegavanje plaćanja poreza u drugim državama. Afera je posebno neugodna za novog predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera, koji je bio premijer Luksemburga čak 19 godina, upravo u godinama kad se ta mala zemlja pretvorila u poreznu oazu. Iako njegovi suradnici tvrde da smireno podnosi medijske napise i da je “cool”, Juncker je u četvrtak, prvog dana objave skandala u Guardianu i drugim medijima, otkazao pojavljivanje na jednoj tribini u Bruxellesu, vjerojatno želeći izbjeći neugodna pitanja.
– U pitanje dolazi vjerodostojnost Jean-Claudea Junckera. On mora pokazati na čijoj je strani: na strani europskih građana ili korporativnih poreznih utajivača – poručio je lider socijalista u Europskom parlamentu Talijan Gianni Pittella.
Medijski skandal vjerojatno će potaknuti istragu Europske komisije o potencijalno nelegalnom obliku državnih potpora koje je Luksemburg na ovaj način davao privatnim kompanijama.
>> Jean-Claude Juncker na čelu EK: Izazovi za Europu ne mogu čekati!
>> Juncker i svjetske tvrtke državama 'ukrali' milijarde eura poreza
Junckeru, jeste li za građane ili utajivače? građane .. Komunisti ukinuše koze a mu seljake .. Tako se u potopljena sela vračaju smo građani .. Super demokracija postali smo gospoda i građani i djelom gladni građanini !!!