Praksa u drugim zemljama

Mogu li se hrvatski umirovljenici nadati 13. mirovini? Četiri su modela koja bi država mogla preuzeti

Kovanice eura i njema?ke marke
Foto: Caro / Bastian/CARO
1/3
27.09.2023.
u 09:55

U većini zemalja 13. se mirovina isplaćuje u prosincu, uglavnom u iznosu jednakom regularnoj mirovini za prosinac

Sindikat umirovljenika Hrvatske predložio je četiri modela isplate 13. mirovine, na temelju prakse u drugim europskim zemljama. Ovisno o odabranom modelu, trebalo bi godišnje izdvojiti između 150 i 600 milijuna eura. Svaki model tako ima drukčiji utjecaj na umirovljenike, ali i na državni proračun. Naime, 13. mirovina dugogodišnji je zahtjev umirovljeničkih udruga kojemu je cilj popraviti financijsku situaciju umirovljenika.

"Neka pogledaju kako je Mađarska uvela prije tri godine 13. mirovinu u četiri rate, ali dok je prve godine isplaćeno samo 25 posto te mirovine, već iduće je odlučeno kako je treba isplatiti u cijelosti, kao stvarnu 13. mirovinu. No, hrvatska Vlada uporno, sada već šesti put zaredom, isplaćuje jednokratni dodatak za najsiromašnije umirovljenike u četiri različita iznosa – ovisno o visini mirovine, no taj dodatak ne ulazi u prosjek osobne mirovine", poručuju iz SUH-a, prenosi Mirovina.hr.

VEZANI ČLANCI:

Jednom isplatom pokriti dva usklađivanja

U većini zemalja 13. se mirovina isplaćuje u prosincu, uglavnom u iznosu jednakom regularnoj mirovini za prosinac. Takve se mirovine isplaćuju iz mirovinskog fonda pa njihov iznos treba odgovarati iznosu mirovina stečenih stažem i uplaćenim doprinosima. U toj varijanti bi isplata 13. mirovine iznosila oko 600 milijuna eura. Time bi se, procjenjuje SUH, pokrilo jedno do dva izvanredna usklađivanja

Dvodijelna isplata

Drugi prijedlog jest isplata 13. mirovine u iznosu individualne mirovine, ali kao konvergencijsko usklađivanje koje bi bilo dodatak na redovito usklađivanje u siječnju i srpnju.

VEZANI ČLANCI:

Dvodijelna isplata 13. mirovine moguća je i po modelu božićnice i uskrsnice. Predložena je formula 100 eura plus 35 posto individualne mirovine. Za isplatu 13. mirovine na ovaj bi način bilo potrebno oko 305 milijuna eura. U tom slučaju, jedna isplata bila bi u prosincu, a druga u lipnju ili srpnju bi se mogla opravdavati nazivom "uskrsnica".

Trodijelna isplata

Idući model jest da se 13. mirovina isplaćuje u tri dijela – kao božićnica, uskrsnica i regres. Svaka od tih isplata provodila bi se po formuli 100 eura plus 15 posto individualne mirovine. Ukupni iznos ovog modela isplate unutar godine dana bio bi 600 milijuna eura.

Za sve varijante koje ne uključuju isplatu 13. mirovine u iznosu individualne mirovine SUH traži neoporezivost te ponavlja svoj zahtjev o ukidanju oporezivanja mirovina ili povećanja osobnog odbitka na 25.000 eura godišnje, navodi Mirovina.hr.

VIDEO Crveni meteoalarm za dio Hrvatske i ljetne vrućine: Negdje će temperature ići i iznad 30°C

Komentara 4

Avatar samočitam
samočitam
11:48 27.09.2023.

Nadam se da će biti 13. mirovine, pogotovo jer je pred nama predizborna godina. Najradije bih jedokratnu isplatu pune mirovine u prosincu.

Avatar Moodleen
Moodleen
16:52 27.09.2023.

Naravno, oni sa 300 € dobili budu još 300, oni (zaslužni) sa 2.500 € budu dobili još 2.500. Pa treba njima, zaslužili to, ipak su uplaćivali u fond možda čak i 12 godina - ak su bili 3 mandata u "hrvatskom" saboru.

YU
Yusty
10:41 27.09.2023.

to su bedastoće! nema novca u MF niti za sadašnje mirovine umirovljenika jer je taj novac odavno potrošen i novac se uzima iz mirovinskih uplata sadašnjih radnika (tj.budućih umirovljenika) + novac iz proračuna da se isplate mirovine sadašnjim penzićima! davanje 13 mirovine moguće je jedino novim grabežom u proračun, što znači novo povećanje poreza i drugih davanja zaposlenih!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije