Istarska policija podsjeća građane da se dolaskom hladnijih dana i nižih temperatura zbog korištenja sustava grijanja povećava opasnost od požara, eksplozija i trovanja ugljičnim monoksidom. Kao razlog zašto je potrebno pripaziti, naveli su dva nedavna događaja gdje se moglo dogoditi ono najgore.
"Labinska je policija 17. prosinca oko 23.45 sati zaprimila dojavu o požaru kuće u Šumberu. U događaju nitko nije ozlijeđen, a dolaskom policijskih službenika na mjesto događaja utvrđeno je da je požar izbio uslijed pregrijavanja dimovodnog kanala te je vatra zahvatila drvenu krovnu gredu. Požar je ugasio sam vlasnik, a labinski vatrogasci su uklonili dio zahvaćene drvene krovne grede. Provedenim izvidima utvrđeno je kako 68-godišnjak sam održavao dimnjak te se protiv njega, radi počinjenja prekršaja iz Zakona o zaštiti od požara, podnosi obavijest Odjelu inspekcije Službe civilne zaštite Pazin.
Idućeg dana oko 14.35 sati u obiteljskoj kući u Riječkoj ulici u Taru, izbio je požar kada je 65-godišnjakinja naložila kamin. U događaju nitko nije ozlijeđen, a policija je utvrdila kako je požar izbio zbog neodržavanja dimnjaka te se protiv 65-godišnje vlasnice podnosi obavijest o počinjenom prekršaju iz Zakona zaštite od požara Odjelu inspekcije Službe civilne zaštite Pazin", navode iz policije.
Podsjećaju da se dolaskom hladnijih dana i nižih temperatura zbog korištenja sustava grijanja povećava opasnost od požara, eksplozija i trovanja ugljičnim monoksidom (CO). Kako bi se izbjegli tragični događaji plinska trošila i trošila na tekuća goriva (plamenici, protočni bojleri) potrebno je obavezno servisirati, i to od strane ovlaštenih stručnih servisera, ističu te dodaju da će se na taj način povećati sigurnost i racionalizirati potrošnja goriva.
Upozorenje prenosimo u cijelosti.
"Što se tiče dimnjaka, redoviti pregled potrebno je obaviti barem jednom godišnje, također od strane ovlaštene i stručne osobe, dok se izvanredni pregled dimnjaka treba provoditi prilikom svake promjene uređaja za loženje ili svake promjene goriva.
Također savjetujemo slijedeće:
- ne palite krute energente u kućištima za gorivo,
- prilikom korištenja vaših peći ili kamina vodite računa o sigurnom okruženju od požara (sklonite lakozapaljive stvari),
- očišćeni pepeo može izazvati požar i nakon 24 sata te stoga nemojte bacati vrući pepeo u kontejnere za smeće ili druga odlagališta,
- provjerite i sustav centralnog grijanja kako bi izbjegli opasnosti izazvane neispravnim uređajem,
- tople peći na ulje nemojte ponovno uključivati dok se potpuno ne ohlade,
- plinska kuhala i druge aparate s otvorenim plamenom ne koristite u prostorima u kojima se skladište, proizvode ili obrađuju zapaljivi i eksplozivni materijali,
- ako se u prostoriji osjeti kiselkasti miris odmah isključite plin.
Obavezno pozovite dimnjačara:
- u koliko dimnjak dobro ''ne vuče'',
- kada se u prostoriji glatke površine orošavaju – vlaže (moguće je da se radi o povratu dimnih plinova),
- ako se u prostoriji osjećaju neuobičajeni mirisi, takav problem može biti povezan s dimnjakom,
- ukoliko se dimnjak urušava ili je nešto upalo u njega.
Zapamtite, samo ispravno izveden sustav grijanja je onaj koji se može koristiti na siguran i pouzdan način", navode iz policije.