NOVINARSTVO Pisanje o ubojstvima jedan je od najtežih zadataka

Kako pisati etično

04.02.2008.
u 23:39

– Izvještavanje o ubojstvima i samoubojstvima iznimno je težak novinarski zadatak. Međutim, mislim da se u toj želji da tekstovi i TV prilozi budu što iscrpniji izgubio osjećaj za dignitet žrtve. Nisu samo novinari krivci za eksploataciju žrtve nego i urednici.

Jasno mi je da su takve priče čitateljima jako zanimljive i da će publika kupiti one novine koje im pruže najviše pikanterija o nekom intrigantnom ubojstvu ili samoubojstvu, no granice moraju postojati – smatra doc. dr. Gordana Vilović s Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i Sveučilišta u Dubrovniku, koja predaje novinarsku etiku.

Docentica G. Vilović kaže da u novinarskoj praksi u svijetu postoje razlike između ozbiljnih i tabloidnih novina, a u nas takva jasna granica ne postoji te svi teže što atraktivnijim izvještajima. A tada se etičnost počesto zanemari.

Taj su trend, smatra doc. dr. Vilović, prihvatile i televizijske kuće, iako u nešto blažem obliku, a iznimka nije ni javna televizija.
– Krajnji je trenutak da se razmisli kako pratiti samoubojstva. Potrebna je cehovska solidarnost i formiranje zajedničkog stava medijskih kuća da se ljudska tragedija ne eksploatira.

U sadašnjoj situaciji, kad ne postoje nikakva pravila igre, mediji se nadmeću tko će imati više pojedinosti o nekom slučaju te se tako svaki put sve više ulazi u intimu unesrećenih – kaže prof. dr. G. Vilović.
To što slike ubojica i njihove izjave dospijevaju na naslovne stranice, posve je neprimjereno i neprihvatljivo.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije