BUDITE OPREZNI

Kako prepoznati krivotvorene novčanice: 'Ovakve nikada ne zaprimajte, odmah ih odnesite u banku'

Hrvatska od 1. siječnja 2023. uvodi euro
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
1/5
06.06.2024.
u 09:23

"Ono što mi uvijek preporučujemo je kada primate novac, pogledajte ga. Vrlo je lako primijetiti imate li original ili krivotvorinu. Krivotvorine uglavnom izgledaju drugačije, vrlo su rijetke krivotvorine koje su jako dobro napravljene pa da ih ne možete prepoznati."

Kako prepoznati radi li se o krivotvorenoj novčanici ili kovanici i što poduzeti u tom slučaju, ispričala je Petra Poldrugač, direktorica Direkcije nacionalnih centara za borbu protiv krivotvorenja, analizu novčanica i analizu kovanog novca. - Obojenje novčanica EKZ zaštitom se događa u slučaju da se dogodi neka pljačka bankomata, on je zaštićen elektrokemijskom zaštitom, onda se novčanice automatski obojaju, boje su najčešće zelena, ali ima crvenih i drugih boja. Važno je napomenuti javnosti da takve novčanice ne zaprimaju. Ako vam netko da takvu novčanicu koja je obojena, nemojte ju zaprimiti. Ako slučajno dođe u vaše ruke, odmah ju odnesite u nadležnu policijsku postaju ili u banku koja će proslijediti nama na analizu, rekla je Petra Poldrugač.

Otkrila je i kako prepoznati takve novčanice: - Ako primijetite da je novčanica obojena, nemojte ju nikada zaprimiti jer ćete teško prepoznati je li riječ o elektrokemijskoj zaštiti ili je riječ o nekom drugom obojenju kao kad ste ju stavili u džep ili veš mašinu. Zaposlenici banke su dobro upoznati sa svim tim situacijama i oni će vam na licu mjesta moći reći može li se novčanica zamijeniti. Novčanice se uvijek šalju u HNB na analizu, a ako dođete u banku s manje oštećenom novčanicom koja ima neku rupicu ili je poderana ili ima grafit na sebi, onda će vam zaposlenici zamijeniti za isti apoen za važeću novčanicu koja je dobra, kaže Poldrugač za HRT.



Kako kaže, kada zaprime novčanice koje su originalne, ali sumnjive, u cijeli slučaj se uključuje policija. Ista procedura se događa i s krivotvorenim novčanicama. Savjetovala je i treba li lijepiti novčanicu ako je poderana: - Bolje je ne lijepiti jer onda zbog toga lakše kolege u banci, a i mi možemo lakše procijeniti o čemu se radi, pogotovo ako je riječ o novčanici koja je u nekoliko dijelova jer da bismo odobrili zamjenu, moramo biti sigurni da svaki dio pripada istoj novčanici, dodaje Poldrugač.

Vrlo je lako prepoznati je li novčanica ili kovanica krivotvorena, evo nekoliko znakova po kojima možete prepoznati da nije riječ o originalu: - Ono što mi uvijek preporučujemo je kada primate novac, pogledajte ga. Vrlo je lako primijetiti imate li original ili krivotvorinu. Krivotvorine uglavnom izgledaju drugačije, vrlo su rijetke krivotvorine koje su jako dobro napravljene pa da ih ne možete prepoznati. Važno je samo obratiti pozornost, a ne odmah uzeti i staviti u novčanik ili džep, kao što većina nas radi.

VEZANI ČLANCI:

- Kovanice su duže u opticaju nego novčanice i izdvajaju se kada su jako oštećene. Postoje različiti dizajni, puno država i malo je teže provjeriti kovanicu, ali mislim da ćemo nakon nekog vremena svi moći. Dizajn je na krivotvorinama drugačiji, pogotovo jer se najčešće krivotvore kovanice od dva eura. One na obodu uvijek imaju nekakav natpis, neke simbole. Ti simboli su kod krivotvorina ili nečitljivi ili su nejasni i po tome se može vrlo brzo da je nešto sumnjivo. Kada primijetite da je nešto sumnjivo, otiđite u banku, financijsku agenciju, hrvatsku poštu, svi zaposlenici su obučeni i znaju kako provjeriti imate li original ili krivotvorinu, zaključuje Poldrugač za HRT.

FOTO Kataklizma u Njemačkoj: Cijeli gradovi pod vodom, raste broj poginulih, šteta se broji u desecima milijardi

Hrvatska od 1. siječnja 2023. uvodi euro
1/88

Komentara 2

Avatar maskirana_drtina
maskirana_drtina
10:33 06.06.2024.

važno je prepoznati da "pravih" 100 EURA sad vrijedi jedva kakvih 400kn, o tome pišite radije, to nas više brine....

Avatar Behemot
Behemot
12:06 06.06.2024.

Kuna je bila zakon, euri su smeće.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije