Prijateljstvo austrijskog kancelara i hrvatskog premijera datira iz razdoblja kad ni jedan od njih nije mogao znati da će ikad doći na čelo vlade

Kako se rađalo prijateljstvo Schüssela i Sanadera

hrv-kako-txt.jpg
import
06.10.2005.
u 16:10

Austrijski kancelar Wolfgang Schüssel i premijer Ivo Sanader poznaju se iz vremena kad je današnji šef hrvatske Vlade još bio biznismen u Austriji. Schüssel je tada bio, prisjeća se Sanader, član parlamenta i generalni tajnik Austrijske poslovne federacije, odnosno podorganizacije Austrijske pučke stranke. Ni jedan od njih u to doba nije mogao pretpostaviti da će desetak ili petnaestak godina poslije postati šefovi vlada. Schüssel je kancelarsko mjesto prvi put preuzeo u veljači 2000. godine, a Sanader je postao premijer nakon izbora u studenome 2003. Političko i privatno prijateljstvo, kojim se hrvatski premijer podičio zahvaljujući Austriji za svesrdnu podršku Hrvatskoj u odnosu na EU, građeno je godinama.

Druženje sa suprugama
 Sa Schüsselom sam se družio i privatno, nalazili smo se zajedno s našim suprugama. Neobično je društven, kao da je Mediteranac  rekao nam je premijer Sanader. Šezdesetogodišnjeg austrijskog kancelara i osam godina mlađeg hrvatskog premijera povezivala je sklonost politici i sličnoj političkoj opciji. No neki prijašnji Sanaderovi bliski suradnici kažu da je počeo intenzivno razvijati mrežu osobnih kontakata s europskim političarima u vrijeme dok je bio zamjenik ministra vanjskih poslova. Tada je redovito odlazio na konvencije Austrijske narodne stranke, njemačkog CDU-a i CSU-a. U svakom slučaju, Sanader se vrlo rano ubacio u trend moderne svjetske diplomacije koja se velikim dijelom temelji na osobnim poznanstvima i kontaktima. U trenutku kad je preuzeo Vladu, mreža njegovih političkih kontakata već je bila dovoljno izgrađena da bi se na nju mogao solidno osloniti tijekom mjeseci i godina koje će provesti u Banskim dvorima.
Schüssel je istaknuta točka te široke mreže Sanaderovih političkih kontakata. Taj rođeni Bečanin otisnuo se u politiku čim je stekao doktorat iz prava. Tako je odmah nakon završetka studija postao tajnik parlamentarne skupine Austrijske pučke stranke i na tom se mjestu zadržao sedam godina. Potom je dugo bio tajnik jedne podorganizacije Pučke stranke, da bi 1989. napokon dočekao svoj trenutak i ušao u vladu, prvo kao ministar za gospodarstvo. Idući veliki korak za njega dolazi 1995. godine, kad je postao šef Austrijske narodne stranke. Karijeru nakon toga nastavlja kao potpredsjednik vlade i ministar vanjskih poslova, najprije uz kancelara Vranitzkog, poslije uz kancelara Klimu, te je s takvim dugogodišnjim iskustvom na kraju i sam zauzeo kancelarsko mjesto.
U dramatičnoj noći od ponedjeljka na utorak, austrijska šefica diplomacije Ursula Plassnik zaplakala je na vijest da je Hrvatska napokon uspjela dobiti pregovore s Unijom. Schüssel je nazvao Sanadera oko 23 sata i prijateljski mu čestitao.

Komunikacija i SMS-om
Iako se poznaju puno kraće, kolegice po funkcijama u vladi Kolinda Grabar-Kitarović i Ursula Plassnik također su svoju poslovnu komunikaciju oslonile na dobar i iskren međusobni kontakt, kojemu ide na ruku napredak tehnologije. Današnji ministri i premijeri vrlo često međusobno komuniciraju mobitelima, pa čak i SMS porukama, čime ostaju u stalnom kontaku. I bacaju u očaj svoje veleposlanike, koji kao da postaju suvišni.
Sanader je svom prijatelju austrijskom kancelaru pokazao otoke Brač i Hvar. Ovoga ljeta vidjeli smo ih kako sjede zajedno u usijanom ambijentu splitskog stadiona, na utakmici Hrvatska  Brazil. Za ljubitelja nogometa Schüssela bila je to velika sportska poslastica. Sanaderovo zadovoljstvo bilo je višestruko. Toga je dana mogao biti domaćin velikom austrijskom prijatelju u svom rodnom gradu, na sportskoj priredbi kakva se može samo poželjeti.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije