Razgovarali smo s prodekanicom RIT Croatia, Dr. Irenom Guszak Cerovečki o tome kako se američki koledž priprema za nastavu na jesen, te s njihovom diplomanticom Paminom Benčić o iskustvima pohađanja nastave u virtualnom okruženju. Zanimalo nas je kako se RIT Croatia snašao od ožujka 2020., kad su se velikom brzinom prebacili u online sferu, kako je to utjecalo na studente, ali i imaju li pripremljenu strategiju za sljedeću akademsku godinu.
Upisi na američki koledž još traju. Bez obzira upisuju li studenti studij na visokoobrazovnoj instituciji po prvi puta ili se žele prebaciti s drugog fakulteta, preporučljivo je da se prijave što prije. 70% kandidata koji su prošle godine zatražili financijsku potporu ostvarilo je pravo na stipendije i financijsku potporu RIT Croatia.
„Uspjeli smo zbog dva važna faktora“
- Akademsku godinu smo završili vrlo uspješno izvodeći nastavu na daljinu za 165 sekcija studenata iz 73 različita kolegija. Prije svega, želim naglasiti dva vrlo važna faktora koji su pridonijeli dobrim ishodima, a to su priprema te zajednički angažman i suradnja svih strana uključenih u izvođenje nastave online, uvela nas je u priču prodekanica Irena Guszak Cerovečki.
RIT Croatia dio je američkog sveučilišta RIT koji ima kampuse u SAD-u, Europi i Aziji. Kako se epidemija koronavirusa prvo pojavila u Aziji, tako se i kampus u Kini prvi prebacio na online nastavu. Zbog toga su se ostali kampusi, pa tako i RIT Croatia, pripremali za online nastavu i prije nego su se potpuno prebacili, u čemu im je pomoglo i to što su cijelo vrijeme međusobno surađivali i dijelili iskustva. Osim toga, prodekanica Guszak Cerovečki pojasnila nam je kako RIT ima gotovo 40-godišnje iskustvo u izvođenju nastave na daljinu, tako da su već imali razvijenu infrastrukturu i alate za izvođenje online nastave. Zbog toga, prelazak iz klasične nastave na nastavu na daljinu nije bio pretežak zadatak za RIT Croatia.
Dio nastave je uvijek bio online
- Naši nastavnici i studenti su navikli na nastavu u online okruženju. I u klasičnoj nastavi koristimo tzv. learning management system, odnosno platformu i sustav za učenje myCourses. Uz mogućnost komunikacije i distribucije nastavnih materijala studentima, kroz myCourses je moguće pisanje kvizova i ispita, sudjelovanje u diskusijama koje se ocjenjuju, predaja zadaća i različitih vrsta radova, praćenje uspjeha studenata na pojedinom predmetu i dr. Sve navedene mogućnosti koristile su se i u online nastavi, intenzivnije nego u klasičnoj nastavi, otkrila nam je Guszak Cerovečki.
Osim spomenutog alata myCourses, na RIT Croatia nastava se odvijala pomoću alata Zoom i Blue Jeans, koji su omogućavali izvođenje live nastave u virtualnom okruženju, konzultacije s profesorima, održavanje seminarskih vježbi te povezivanje studenata s akademskim savjetnicima i savjetnicima za karijere.
- Drugi dio jednadžbe usko je vezan uz angažman i zajedničku suradnju svih uključenih strana, a primarno nastavnika i studenata. Uspješan ishod vezan je uz razumijevanje da se svi nalazimo u drugačijim okolnostima te da jedino ako djelujemo zajedno, kao tim, iz ovog možemo izvući maksimum. Između ostalog, tijekom proljetnog semestra, bili smo u stalnom kontaktu sa studentima, osluškivali njihove komentare i povratne informacije, rekla nam je prodekanica Irena Guszak Cerovečki.
Što su sve napravili kako bi se prilagodili novoj situaciji?
Kako nam je rekla prodekanica, glavna zadaća RIT Croatia bila je maksimalno izaći u susret studentima, istovremeno zadržavajući visoku kvalitetu obrazovanja koju inače pružaju. Zbog toga su studentima omogućili niz različitih opcija te postali dodatno fleksibilni po nekim pitanjima. Što se tiče stručne prakse, po kojoj se RIT sveučilište ističe, i tamo je RIT Croatia pronašao način za što sigurniju provedbu, kako bi studentima i dalje pružali kvalitetno obrazovanje. Zbog toga su uveli dodatne modele poput projekata s kompanijama, akademskih istraživanja i poduzetničkih projekata. Postali su fleksibilniji i u smislu trajanja i perioda odrađivanja prakse, kako bi studentima maksimalno izašli u susret.
Što spremaju za novu akademsku godinu?
- S pripremama zapravo nismo stali od veljače. Razvili smo moguće scenarije kao i adekvatne odgovore na njih i trenutno ih operativno razrađujemo. Zapravo, ne mogu dovoljno naglasiti koliko je važna dobra priprema. Istovremeno organizacije moraju biti vrlo fleksibilne i agilne kako bi se kontinuirano mogle prilagođavati okolnostima. Po završetku proljetnog semestra, prikupili smo iskustva svih nastavnika, proveli detaljnu analizu i podijelili primjere dobre prakse. Rezultate tog procesa i sva stečena iskustva iz proljetnog semestra sada koristimo kao podlogu za nadogradnju i daljnja unapređenja. Kvalitetna nastava na daljinu je mnogo više od platforme i tehnologija. Nije dovoljno podijeliti materijale i održati virtualno predavanje. Zato savjetujem svim postojećim i budućim studentima da se na svojim fakultetima raspitaju o tome kako će izgledati sljedeća akademska godina i je li ta institucija spremna za različite opcije. Ne zaboravite da ulaganjem u obrazovanje ulažete u sebe!, rekla nam je prodekanica Guszak Cerovečki.
Kako je riječ o kampusu američkog sveučilišta, tako njihova akademska godina započinje nešto ranije nego na ostalim visokim učilištima u Hrvatskoj, odnosno početkom rujna. RIT Croatia se priprema za nastavu uživo koja će započeti 1. rujna, uz primjenu svih epidemioloških mjera pomoću koji će se osigurati sigurno okruženje za studente i djelatnike. U slučaju da okolnosti neće dopuštati klasičnu nastavu, spremni su je izvoditi online. Ipak, neovisno o tome hoće li biti klasične ili online nastave, uzeli su u obzir kako na kampusima tijekom godine studira oko 30% međunarodnih studenata pa će onima koji uslijed ove situacije nisu u mogućnosti doći u Zagreb ili Dubrovnik na studij, osigurati nastavu u potpunosti u online okruženju.
Čak su se i studentska druženja organizirala online
Zanimalo nas je i kako su studenti doživjeli online nastavu na RIT Croatia. Jesu li studenti bili zadovoljni načinom na koji se izvodila nastava ili su im ipak nedostajali ljudski kontakti.
- Jasno, bilo je studenata kojima je studij u isključivo online okruženju odgovarao više nego u učionicama. Spominjali su da tako mogu bolje organizirati svoje vrijeme. Istovremeno, dosta je njih govorilo da im nedostaje odlazak na kampus – što zbog potrebe da se sa svojim kolegama druže uživo, ali naravno i radi interakcije s nastavnicima na nastavi. Naše studentsko vijeće se povezalo s vijećima drugih RIT kampusa pa su za sve studente organizirali virtualna druženja i tematska događanja, kako bi barem malo olakšali povezivanje u uvjetima u kojima smo ograničeni u kretanju, rekla nam je Irena Guszak Cerovečki.
Bivša studentica Pamina Benčić, koja je kraj studija i diplomu dočekala u online nastavi, otkrila nam je kako ima podijeljeno mišljenje o online nastavi.
- Što se kvalitete nastave tiče, ali i podrške i razumijevanja koje smo kao studenti dobili od nastavnika i ostalih zaposlenika, imam samo riječi hvale. Dapače, imam osjećaj da su se svi jako potrudili što bezbolnije priviknuti se na novu, neočekivanu situaciju. Jedna je stvar ako u početku znaš da su ti predavanja tj. studij online, a druga je kad si naglo i iznenadno stavljen u tu poziciju i nemaš izbora. Pošto je online nastava krenula sredinom mog posljednjeg semestra na RIT Croatia, nisam imala priliku oprostiti se od svega kako spada, nisam dobila završetak kakav sam željela i zbog toga mi je malo žao. Falila mi je ta energija našeg koledža koja se može doživjeti samo ako si prisutan na kampusu. Falilo mi je vidjeti nastavnike, prijatelje, sjediti u učionici, popričati s ljudima na hodniku… Sve one stvari koje čine mali, ali neizostavan dio studentskog iskustva, iskreno nam je rekla Pamina.
Stručna praksa kao priprema za poslovni život
Kao što smo već i istaknuli, odlika RIT Croatia je jedinstven program stručne prakse, oblikovan po uzoru na američki model. Tako studenti smjera Međunarodno poslovanje i Informacijske tehnologije/Web and Mobile Computing moraju odraditi minimalno 800 sati stručne prakse, dok studenti studija Service Management moraju odraditi minimalno 1200 sati stručne prakse.
- Stručna praksa studentima ne pomaže samo u stjecanju radnog iskustva i upoznavanju potencijalnih budućih poslodavaca, nego ih, isto tako, uči i pravilnom ophođenju i prezentaciji u poslovnom svijetu. Time se studentima pomaže da se razvijaju u mlade sposobne stručnjake koji će lakše pronaći posao po završetku studija. Uz to, osim stručnih predmeta, studenti pohađaju nastavu iz opće obrazovnih predmeta kao što su sociologija, filozofija i ekologija, koji im daju jednu određenu širinu znanja, rekla nam je Pamina opisujući svoj dojam o RIT Croatia.
Uz to, Pamina nam je otkrila kako se tijekom studija velik fokus stavlja na izgradnju karijere i poduzetničkog duha te razvijanje vještina koje su potrebne u poslovnom svijetu. Kaže nam kako se studenti u takvom okruženju od početka studija osjećaju motivirano.
- Studenti u takvom okruženju već od početka počinju razmišljati o svojoj budućnosti i načinu na koji se predstavljaju poslodavcima, tražiti prakse kako bi se kasnije lakše plasirali na tržište rada. Stoga, za vrijeme svog studija na RIT Croatia imala sam priliku raditi u sedam različitih kompanija od kojih su mi pet ponudile stalni radni odnos nakon što završim sa svojim obrazovanjem, otkrila nam je Pamina.
Studij uz financijske potpore RIT Croatia
I upisi na RIT Croatia ove godine se odvijaju online, te traju cijelo ljeto. Prvo i osnovno što svi koji se žele upisati trebaju napraviti je ispuniti aplikacijski obrazac. Nakon toga će im se javiti specijalist za upise, koji će im objasniti daljnje korake, koji uključuju: slanje svjedodžbi iz srednje škole ili prijepis ocjena s drugog fakulteta, pisanje motivacijskog pisma i intervju. U samom prijavnom obrascu kandidati se mogu prijaviti i za financijsku potporu za studij, koja može biti dodijeljena u iznosima od 250 do 2500 EUR godišnje. 70% prijavljenih kandidata prošle je godine ostvarilo pravo na neki oblik financijske potpore ili stipendije. Svi kandidati koji su sve razrede srednje škole prošli s odličnim, imaju automatski pravo na stipendiju u iznosu od 1000,00 EUR po godini.
Za više informacija kontaktirajte nas pute elektroničke pošte (admissions@croatia.rit.edu), telefona (Zagreb kampus: + 385 (0) 1 643 9100, Dubrovnik kampus: + 385 (0) 20 433 000) ili posjetite ovu stranicu.