Odluka Upravnog suda, kojom se JANAF oslobađa plaćanja 50 milijuna kuna Gradu Sisku za komunalni doprinos, jer Ministarstvo zaštite okoliša nije pogodovalo državnoj tvrtki, u sisačkoj gradskoj upravi izazvalo je ogorčenje. Gradski dužnosnici tvrde kako zakonski propisi nisu za sve isti, kako državna tijela pogoduju državnim tvrtkama, te kako se pravilnici mijenjaju prema državnim interesima.
Objekti su otvoreni?
Gradske su službe JANAF-u za izgradnju pet spremnika zapremnine po 80.000 prostornih metara izdale rješenja za komunalni doprinos u iznosu 54 milijuna kuna. Ipak, JANAF je platio samo 3,8 milijuna, jer je Ministarstvo ukinulo gradska rješenja, uz obrazloženje kako je riječ o otvorenim, a ne zatvorenim objektima.
– Rečeno je kako spremnici imaju tzv. "plivajuće" krovove, čija se visina mijena i ne može se utvrditi, pa se doprinos mora obračunavati kao za otvorene objekte, dakle samo za površinu, a ne zapremninu. Ministarstvo je čak izmijenilo i pravilnik o načinu izračuna obujma - rekao je pročelnik Mile Mikić.
Nov način izračuna
Budući da su presudom Upravnog suda poništena gradska rješenja o komunalnom doprinosu, sada će gradske službe na temelju novog pravilnika iz 2010. godine, morati izdati nova rješenje. Ipak, i novim načinom izračuna proizlazi da će JANAF još morati nadoplatiti oko 500.000 kuna. Takvim postupkom gradski je proračun očito osjetno zakinut.
– Rečeno je kako spremnici imaju tzv. \"plivajuće\" krovove, čija se visina mijena i ne može se utvrditi, Zanimljivo rješenje... No, pitam onog koji Piše: Zdravko Strižić/VLM - Mogu li stanovnici saznati: - kolika je površina tih \"plivajućih\" krovova -va - koliko visoko ti i takvi \"plivajući\" krovovi mogu ići? Kad sud odredi da je visina \"plivajućih\" krovova neogranićena tek onda će rješenje biti pravomoćno... Ako pak sud odredi visinu \"plivajućih\" krovova, a onaje ugrađena u sam projekt izgradnje tih i takvih krovova, onda janaf mora platiti cijenu najvišeg položaja koje takvi krovovi mogu obujmiti...