Što točno za jednu EU i NATO članicu znači vojna potpora Ukrajini? Oko toga se u Hrvatskoj dignula polemika kad je predsjednik Zoran Milanović odbio dati suglasnost za sudjelovanje Hrvatske vojske NATO-ovoj aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU). Članice EU i NATO-a mogu - i sudjeluju u dvije misije potpore - jedna je ona EU-a - EUMAM, a druga, Milanoviću sporna, NSATU.
Donosimo detaljan prikaz kako vojna potpora Ukrajini izgleda s francuske strane, još jedne članice EU i NATO-a. Svi materijali te vrlo detaljne vojne i tehničke informacije dolaze od službenog francuskog izvora. - Francuska vojna potpora ukrajinskim oružanim snagama (UAF) sveobuhvatna je, prilagođena potrebama koje je izrazila ukrajinska vojska te osmišljena tako da ima dugoročan učinak. Ona uključuje donacije opreme popraćene edukacijom korisnika i timova za njihovo održavanje, a industrijsko partnerstvo osigurava trajnu potporu za doniranu opremu. Sudjelovanje Francuske u Misiji vojne pomoći EU Ukrajini (EUMAM), gdje je Francuska jedna od dvojice lidera koalicije za jačanje topničkih sposobnosti izravno pridonosi sigurnosti granica Europske unije - ističe službeni izvor.
Detaljan opis aktivnosti dijele u četiri stupa. Prvi se bavi neposrednim potrebama partnera integracijom operativnih i logističkih čimbenika - obukom - i dio je misije EUMAM. - Do 15. rujna ove godine obučeno je gotovo 15 000 Ukrajinaca - kaže. Provodi se na dvije razine: jedna je specijalizirana obuka za ukrajinske vojnike, s fokusom na kritične ili visokovrijedne vještine (zdravstvo, logistika, razminiranje, izviđanje, urbana borba.., itd.) kako bi se zadovoljile specifične potrebe ukrajinske vojske.
>>> FOTO Macron posjetio vojni kamp u Francuskoj u kojem treniraju ukrajinski vojnici
Druga razina je osposobljavanje vezano za održavanje i rad isporučene opreme (LRU, CAESAR, Crotale NG, AMX 10RC, MAMBA SAMP/T). - Obuka se odvija u Francuskoj i Poljskoj. Kolektivnom mobilizacijom države članice EU pokazuju sposobnost udruživanja logističkih, operativnih i resursa za izgradnju kapaciteta kako bi pružile potporu europskoj zemlji čiji su integritet i suverenitet povrijeđeni. U Poljskoj oko 100 francuskih vojnika sudjeluje u obuci kompletnih ukrajinskih bataljuna - kaže francuski službeni izvor.
Drugi stup tiče se francuskog obučavanja "kohezivne taktičke jedinice", vojne formacije s naglašenom povezanošću vojnika koji joj pripadaju, uključujući brigadu pod nazivom Ana Kijevska, simbolički nazvanoj po princezi iz Kijeva koja je postala francuska kraljica nakon udaje za kralja Henrika I. 1051. godine.
VEZANI ČLANCI:
- U drugoj polovici 2024. francuska vojska obučava brigadu od gotovo 2000 ljudi. Kolektivna obuka provodi se na opremi koja se kasnije predaje Oružanim snagama Ukrajine, čime se osigurava kontinuitet od obuke do angažmana. Pokrivene su sve sastavnice u kopnenoj vojsci, između ostalih i borbeno pješaštvo (3 bojne), borbena oklopna vozila (AMX10 RC); vojna inženjerija, protuzračna obrana (Mistral), održavanje i logistička podrška, protutenkovsko ratovanje (uključujući projektile Milan), operacije dronovima, snajperska obuka te topništvo (CAESAR i minobacači) - kaže službeni izvor.
Treći stup je obuka pilota i isporuka borbenih zrakoplova Miragea 2000-5, čine Francuska podupire Ukrajinu u kritičnom području zračne nadmoći. - Od ožujka 2024. francuske zračne i svemirske snage obučavaju ukrajinske pilote na Alphajetu, što je preliminarni korak prije prelaska na oružane sustave kao što su F16 ili Mirage 2000-5. Predsjednik Republike Emmanuel Macron je 6. lipnja najavio razvoj nove suradnje s Ukrajinom u protuzračnoj obrani.
Ta će suradnja uključivati obuku pilota i isporuku zrakoplova Mirage 2000-5. Ukrajinski piloti su od ovog ljeta na obuci u Francuskoj. Obuka pilota pokriva letenje na malim visinama, djelovanje u neprijateljskom okružju (prijetnje zemlja-zrak/prijetnje zrak-zrak), napadi zrak-zemlja i zrak-zrak, zračna borba). Obuka pilota dio je šire potpore, koja uključuje oružane sustave zrak-zemlja kao što su AASM ili SCALP -pojašnjava.
Četvrti stup je široko nazvan "potpora Ukrajini naprednim sposobnostima u ključnim područjima". Vojna oprema koju je isporučila Francuska zadovoljava potrebe koje je izrazilo ukrajinsko Ministarstvo obrane. U početku, odgovarajući na hitne potrebe, Francuska je prvo osigurala individualnu opremu. Prilagođavajući se zahtjevima UAF-a, kasnije su isporučena topnička oruđa i oružje zemlja-zrak. Obuka borbenih pilota i isporuke rješavaju rastuće potrebe partnera.
- Francuska pruža punu operativnu potporu prateći ove prijenose opreme obukom, organiziranjem održavanja i logistike, opskrbom streljivom,... Vodeći koaliciju koalicije za jačanje topničkih sposobnosti, Francuska pokazuje dugoročnu predanost potpori obrane Ukrajine od ruske agresije i utvrđuje oblik "vodstva" u ovom segmentu koordinacijom i osiguravanjem koherentnosti međunarodne pomoći kao odgovora na potrebe UAF-a. Francuska također podupire Ukrajinu u protuzračnoj obrani, ključnoj za zaštitu ukrajinskih civila i snaga.
- Ukrajina ima koristi od izravne veze s francuskom obrambenom industrijskom bazom, omogućujući UAF-u da stekne obrambene sposobnosti od francuskih tvrtki koje vladaju najsuvremenijim tehnologijama, bez posrednika i u skladu s njihovim specifičnim potrebama - kaže službeni francuski izvor.
>>> FOTO Zelenski i Plenković prošetali Stradunom uz strogu pratnju osiguranja: Turisti ih neprestano fotografirali
Hrvatski vojnik na hrvatskim granicama i obrani Hrvatske države a ne neke druge