Proteklih mjeseci se pažnja na skandale pedofilije u Crkvi usredodočila uglavnom na zapadne zemlje, ali problem bi se mogao odnositi i na ostali dio svijeta, iznijeli su u petak uvečer neki od 150 kardinala okupljenih u Vatikanu na raspravi o stanju u Katoličkoj crkvi, vjerskim slobodama, anglikancima, ali i o slučajevima seksualnog zlostavljanja djece od strane svećenika. Pročelnik Kongregacije za doktrinu vjere, kardinal William Levada, iznio je uvodno izlaganje na temu "Odgovor Crkve na slučajeve seksualnog zlostavljanja" nakon užasnih godina (annus horribilis) skandala u cijelome svijetu. Levada je bio i uvodničar na temu apostolske konstitucije Anglicanorum coetibus s kojom je papa Benedikt XVI. otvorio vrata Katoličke crkve anglikanskim svećenicima koji se protive zaređivanju žena i homoseksualaca.
Nakon uvoda kardinala Levade o pedofiliji, bilo je kardinala koji su u raspravi iznijeli kako bi problem pedofilije mogao postojati i u ostatku svijeta. Levadino je bilo „izvješće“ koje nam je pomoglo „da razjasnimo razne etape i odluke u pojedinim zemljama glede pristupa slučajevima na osnovu mjera koje je donijela Sveta Stolica pred skandalima pedofilije koji su izbili u crkvama Irske, Njemačke, Austrije, Sjedinjenim Američkih Država, Kanade, Italije i drugih zemalja“, kazao je večeras novinarima nadbiskup Pariza kardinal Andre' Vingt-Trois. U raspravama proteklih mjeseci „bili smo, kako su kazali neki kardinali, koncentrirani prije svega na zapadne zemlje i kao da nikoga ne zanima što se događa u ostalom dijelu svijeta, koje je svakako veće od zapadnoga dijela“, kazao je Andre' Vingt-Trois i dodao kako bi se možda trebalo razgovarati s bisklupskim konferencijama nezapadnih zemalja.
Kardinal Walter Kasper, bivši predsjednik Papinskog vijeća za jedinstvo kršćana, naglasio je kako se i dalje treba sučeljavati s „tim velikim zlom“.
U jutarnjim satima je na sastanku kardinala bilo govora o stanju u društvu i papa Benedikt XVI. je osudio „diktaturu relativizma“.
"U zapadnim zemljama, koje imaju kršćanski identitet i kulturu, danas prisustvojuemo procesu sekularizacije s pokušajima odstranjivanja duhovnih vrijednosti iz društvenog života", iznio je danas u Vatikanu državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone u uvodu rasprave o slobodama religije o čemu, kao prvoj temi skupa, raspravljaju kardinali iz cijeloga svijeta. Bertone je najprije govorio o stanju u zapadnim zemljama koje svoje korijene imaju u kršćanstvu, a zatim je govorio o vjerskim slobodama u islamskim zemljama gdje se proganja kršćane.
Sastanak na kojem prisustvuje 150 kardinala, među kojima i Josip Bozanić, ali i 24-orica koji će sutra dobiti kardinalsku kapicu, je dokaz želje Pape da se dade veće značenje kolegijalnom razmatzranju stanja i odlučivanju.
Kardinal Antonio Canizares Llovera, pročelnik Kongregacije za Božji kult i svećeničku disciplinu, imao je uvod o liturgiji, posebno nakon što je Benedikt XVI. dozvolio održavanje mise na latinskome jeziku.
Papa Benedikt XVI. je uoči sutrašnjeg koncistorija poslije kojeg će biti 121 kardinala s pravom sudjelovanja na eventualnoj konklavi, pozvao na raspravu o raznim temama u Crkvi i društvu. Od subote će u kardinalskom zboru biti 203 kardinala, od kojih 121 imaju manje od 80 godina
samo ti gledaj mozda progledas