Kanadska ministrica vanjskih poslova Chrystia Freeland rekla je u srijedu da su kineske vlasti ispitale još jednoga kanadskog državljanina, dodavši da Ottawa nakon toga nije uspjela s njim stupiti u kontakt.
"Još nas je jedan Kanađanin obavijestio da su ga ispitale kineske vlasti", rekla je Freeland na konferenciji za novinare u Ottawi, dva dana nakon što je u Kini uhićen bivši kanadski diplomat.
"Nakon toga nismo uspjeli s njim stupiti u kontakt i nastojimo doznati gdje se nalazi", rekla je dodavši da su o svemu zatražili informacije i od kineskih vlasti. S obzirom na to da je riječ o "osjetljivoj situaciji", Freeland je odbila dati više pojedinosti o njegovu identitetu.
Ottawa je u utorak potvrdila da je u Kini uhićen Kanađanin Michael Kovrig, bivši diplomat koji je radio za International Crisis Group (ICG) kojoj je sjedište u Berlinu.
Peking je službeno obavijestio Ottawu o tom uhićenju u utorak, rekla je Freeland.
Michael Kovrig radio je za ICG u Hong Kongu i bio je zadužen za pitanja vanjske politike i sigurnosti na tom području, posebno na korejskom poluotoku. No, ICG je zatvorio svoj ured u kineskome glavnom gradu kad je Peking izglasao zakon o nevladinim organizacijama, koji je stupio na snagu 2017., a kojemu je cilj veći nadzor nad aktivnostima stranih organizacija na kineskom tlu.
Forbesove najmoćnije žene na svijetu:
Glasnogovornik kineskoga ministarstva vanjskih poslova Lu Kang naglasio je u srijedu da ICG nije bio registriran u Kini te da njegovi zaposlenici krše zakon provodeći aktivnosti u toj zemlji. Kina je zaprijetila da će uzvratiti Kanadi, nakon uhićenja financijske direktorice Huaweija 1. prosinca u Vancouveru, na zahtjev SAD-a. Meng Wanzhou je u utorak puštena uz jamčevinu i čeka proceduru izručenja SAD-u koji ju optužuje da je prekršila američke sankcije protiv Irana. Kanada je u srijedu priopćila da je Kina obaviještena o tom uhićenju istoga dana, nakon što su kineske vlasti prigovorile kanadskoj vladi da ih nisu na vrijeme obavijestili.
Freeland je indirektno kritizirala i izjave američkoga predsjednika Donalda Trumpa, koji je rekao da je spreman intervenirati u slučaju Meng Wanzhou radi održavanja dobrih gospodarskih veza s Pekingom te istaknuo da će "učiniti sve što je dobro" za SAD.
"Naši partneri ne bi trebali politizirati proces izručenja niti ga koristiti za svoje druge ciljeve, osim traženja pravde u skladu sa zakonom", rekla je šefica kanadske diplomacije.
Freeland je upozorila Washington da će konačna odluka o izručenju Meng Wanzhou, koju treba donijeti kanadski ministar pravosuđa, biti donesena na temelju pravosudnih, a ne političkih razloga.
"Odvjetnici gospođe Meng odlučit će hoće li u obrani koristiti komentare iznesene u SAD-u, a onda će kanadsko pravosuđe, kanadski suci, ocijeniti važnost onoga što kažu njezini odvjetnici", dodala je.
Pogledajte video o vojnom avionu F-35:
u americi država nadzire komunikaciju svih firmi, organizacija, i to je tako još od kraja 2. svj. rata. progoni političkih neistomišljenika su tamo počeli 50-ih, i nisu se nikad zaustavili. kina radi sve što i druge velike i važne zemlje, i ne treba se čuditi tome. ako netko misli da naša država ne prati tko što radi, grdno se vara. jedino što nema interesa za veću kontrolu, ali se tome približava. kanada je stari američki vazal, i najvjerojatnije bude ovu im izručila. unatoč kazni koju će popiti od kine. ova histerija zbog kineskih korporacija je već postala opasna. kad razgrnete svo smeće kojim je to zatrpano, vidite da se radi o protekcionizmu, prljavome, i onemogućavanju slobodnog tržišnog nadmetanja. osnovni problem mreže 5 generacije jest djelomična otvorenost, ali i veći stupanj zaštite od upada. što je u nekoj kontradikciji, ali... amerikanci nemaju mogućnost upasti u novu tehnologiju i traže skoro pa kompletnu dokumentaciju, kodove, od kineza. a pošto apple neće kinezima to dati, već samo svojima doma, kinez radi isto. nekako ste zaboravili da apple u kini ima 25% tržišta, i tamo prodaje telefone skuplje nego u americi. i da će žrtva ovog sraza titana biti baš amerikanci. srednjoročno, a posebno dugoročno. pa kinez radi jače mikroprocesore za mobitele nego zapad, a razvija i procesore za računala, čisto njih uradak. imaju sve da budu najveća sila u povijesti. opet. već su bili. samo nekih 150 godina nisu bili vrh.