Kineski politički vrh izrazio je svoje nezadovoljstvo zbog premještanja kineskih Ujgura iz Guantanama na otok Palau. Sjedinjene Države, koje su postigle dogovor s otočnom državom o preuzimanju dijela zatvorenika s Kube, šest su Ujgura premjestile u otočnu državu u Pacifiku.
Unatoč tome što su kineske vlasti nekoliko puta zatražile izručenje Ujgura, SAD na to nije pristao zbog straha da će zatvorenici biti proganjani te da će se suočavati s nehumanim uvjetima života. Na američko strahovanje odrješito je reagirao glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Narodne Republike Kine koji smatra da se osumnjičeni teroristi moraju vratiti u Kinu.
- Jako smo razočarani američkom odlukom - dodao je Ma Zhaoxu.
Kineske vlasti smatraju da su se osumnjičenici trebali prebaciti u Kinu, a ne u neku treću zemlju s kojom je SAD potpisao sporazum o prihvaćanju zatvorenika. Šestorica zatvorenika pripadnici su terorističke organizacije koju su evidentirali i Ujedinjeni narodi te su trebali biti izručeni Kini - zaključio je Ma.
Zatvorenici kaznionice na Kubi bit će raspodijeljeni, kako je najavljeno, do 22. siječnja sljedeće godine. No, problemi koji se javljaju mogu usporiti proces zatvaranja kaznioničkog logora koji je izgrađen za vrijeme Bushove vladavine.
Palau je ugovorio preuzimanje dvanaestorice osumnjičenih Ujgura. Preostali osumnjičeni bit će premješteni nakon što se završi administrativna procedura. Najveće probleme prije zatvaranja Guantanama upravo postavlja administrativna procedura koju svaki osumnjičenik mora proći kako bi mogao biti premješten u neku drugu instituciju.
Ako neki Palestinci pocinu zlocin nad drzavom Izrael ili zidovima, nema veze sto oni ne bi bili teroristi po zakonu nekojih zemalja, osveta Izraela ce ih snaci u Minhenu,Palau......