Kina je obustavila uvoz svinjetine i govedine iz Kanade zbog lažiranih izvoznih certifikata, objavile su kanadske vlasti u utorak.
Zabrana, koja je stupila na snagu od utorka navečer u Ottawi, uzrokovana je lažnim certifikatom o kakvoći svinjetine, poručili su iz Kanadskog vijeća za mesne proizvode.
"Trenutno, nejasno je zašto su i proizvodi od govedine zabranjeni", kazalo je Vijeće, dodajući da je kanadska vlada zatražila očitovanje kineskih službenika.
Novinska agencija Xinhua objavila je 18. lipnja da su carinske službe u istočnom kineskom gradu Nanjingu pronašle tragove raktopamina, aditiva u hrani koji je zabranjen u mnogim zemljama svijeta, i to u svinjskim proizvodima iz kanadske kompanije Frigo Royal.
Glasnogovornik kineske ambasade u Kanadi u srijedu je rekao da je Kina, nakon pronalaska ostataka raktopamina, "hitno zabranila svinjske proizvode svih kompanija sudionica u poslovanju", te stoga traže da Kanada provede istragu.
Raktopamin u završnim fazama tova rezultira povećanjem tjelesne težine i količine krtog svinjskoga mesa te smanjenjem količine masti no prema nekim podacima može imati štetne posljedice po zdravlje ljudi. U Europskoj uniji je zabranjena primjena svih tvari s anaboličkim učinkom na farmskim životinjama, a time i raktopamina, navodi Hrvatski veterinarski institut.
Zabrana mesnih proizvoda dolazi u vrijeme najlošijih odnosa Kanade i Kine, nakon što je Ottawa uhitila direktoricu Huaweija, Weng Wanzhou u prosincu zbog zahtjeva za izručenjem Sjedinjenih Američkih Država.
Kina je pritvorila Kanađane Michaela Kovriga i Michaela Spavora u navodnom osvetničkom potezu.
Kina je Kanadi drugo najveće tržište za izvoz svinjskih proizvoda, te peto najveće tržište za govedinu.
Praksa da se svinje i junad truju anabolicima za ubrzani prirast prije klanja je stara praksa koju razvijene države odobravaju. Codex Alimentarius je stidljivo donio pravila CXM2 o maksimalnoj količini ostataka veterinarskih preparata u mesu. Stidljivo zato jer je dioo preparata koji se odnose na anabolike kojima se umjetno postiže veća težina u zadnjim stadijima tova pred klanje nije do kraja uključen. Rezultat je pogodovanje proizvođačima i farmaceutskom lobiju i smanjenu zaštitu potrošača. Hrvatska je posebno ugrožena jer dio mesnih proizvoda koji nose hrvatske nacionalne i lokalne markice kvalitete i izvornosti nije hrvatski. Hrvatski pršuti iz nekoliko geografskih područja i robnih marki nisu urađeni od mesa hrvatskih proizvođača već je hrvatsko samo dim i vjetar. Neodgovorno ponašanje raznih hrvatskih institucija koje umjesto da štite stvarne hrvatske proizvode pogoduju hrvatskim uvoznicima koji bezobrazno lijepe na svoje proizvode robne markice s oznakama "hrvatske izvornosti". Nisu samo ugroženi pršuti izrađeni od masovnog uvezenog mesa iz Poljske, već i ostali suhomesnati proizvodi. Dakle, meso stoke koja je rođena, hranjena i zaklana u Poljskoj dobiva u Hrvatskoj nešto vjetra i dima i postaje hrvatski zaštićeni proizvod. Ova praksa je toliko rizična ali ujedno i nepoštena prema hrvatskim proizvođačima svinja i junadi. Time pomažemo poljske seljake a naši se iz Slavonije sele u Njemačku i Irsku. Hrvatski pršut treba biti od mesa svinja uzgojenih u Hrvatskoj.