Tajna stoljetne izdržljivosti Kineskog zida leži u ljepljivoj riži koju su radnici u vrijeme vladavine dinastije Ming koristili kao vrlo čvrstu žbuku, objavili su svoje otkriće kineski znanstvenici koje prenosi Daily Telegraph.
Oni tvrde da se za izgradnju znamenite građevine stare 600 godina koristila smjesa ljepljive riže i kreča. Istu su smjesu koristili i građevinski radnici u drevnoj Kini i to prije čak 1500 godina.
Ljepljiva žbuka od riže učvrstila je cigle i blokove na Kineskim zidu. Na nekim mjestima učinila je to tako snažno da niti korov nije izrastao.
Ta je žbuka bila je vjerojatno prvi vezivni materijal na svijetu, a upotreba ljepljive riže predstavljala je najveće tehničko dostignuće tog vremena.
- Smjesa je proizvedena od kombinacije organskih i neorganskih komponenata - amilopektina i kalcijeva karbonata. Amilopektin je pomogao u stvaranju kompaktne mikrostrukture koja je omogućila da Kineski zid bude čvršći i stabilniji, tvrde kineski znanstvenici.
U vrijeme izgradnje Zida stanovnici južne Kine navodno su se bunili jer su im vlasti oduzimale svu rižu kako bi njome nahranili radnike, ali i sagradili zid.
Kineski zid je najveća građevina na svijetu čija dužina iznosi 2450 kilometara.
Sad mi se jede čokolada s ljepljivom rižom.