Klimatski dogovor iz Pariza koji bi ograničavanjem emisije ugljikova dioksida, odnosno smanjenjem uporabe fosilnih goriva, smanjio globalno zagrijavanje, dolazi u posljednji trenutak. Klima se na planetu već sada znatno promijenila, a posljedice su vidljive na svakom koraku. Bijeli Božić danas je iznimka, a ne pravilo. Suše u unutrašnjosti Europe redovite su svakog ljeta, pa je temperatura tijekom srpnja često viša u Osijeku nego u Kninu ili Mostaru. Alergičara, ne samo na pelud već i na smog, desetak je puta više nego prije nekoliko godina.
Ipak, ovaj dokument koji bi trebao biti obvezujući za gotovo sve države svijeta dolazi znatno kasnije nego što se predviđalo. Još na klimatskoj konferenciji u Baliju 2007. najavljivalo se donošenje univerzalnog klimatskog zakona, globalne strategije u roku od najviše dvije godine. Taj je rok odavno probijen, a klimatski dogovor iz Pariza kasni za ovim planom gotovo pet godina.
Ujedno, treba imati na umu da će pravila usuglašena u Francuskoj imati najmanje dva velika protivnika koji ih se, koliko god budu mogli, neće pridržavati. Prvi protivnik su velike globalne kompanije koje se, vrlo vjerojatno, neće rado odreći zarade smanjivanjem proizvodnje ili prilagođavanjem postrojenja u skladu s ekološkim standardima. Drugi, još i veći protivnik dogovora biti će zemlje u razvoju koje se "bore za opstanak" želeći prehraniti svoje stanovništvo. Može se prisiliti nerazvijene zemlje ili zemlje u razvoju da na papiru pristanu svesti emisiju CO2 na niske razine, ali to neće spriječiti njihovo stanovništvo i industriju da i dalje izgaraju fosilna goriva ili naveliko uništavaju šume. Ne zato što oni ne vole ekologiju, već zato što nemaju izbora.
Prijelaz s klasične industrije na ekološki prihvatljiv model proizvodnje zahtijeva velika ulaganja, novac koji dobar dio zemalja potpisnica klimatskog dogovora u Parizu jednostavno nema. Sporazum o klimi morao je biti donesen, no njegovim potpisom nisu riješeni svi problemi niti je spašena budućnost planeta. Pravi posao tek počinje jer će dogovorene mjere još teže biti provesti u djelo.
>> Usvojen sporazum na summitu o klimatskim promjenama
Manipulacijom srusene cijene nafte kako bi ljudi vise vozili i trosili fosilna goriva te stvarali ugljicni dioksid i pojacavali efekt staklenika, ali se u najboljoj maniri hipokrita navodno dogovaraju "spasavanje" (svoje politicke karijere) te iste planete koju unistavaju. Nema sto mora im se odati priznanje, hipokriti na kvadrat.