Što god tko mislio o tome i kako god tko na to gledao, na Balkanu se nikad ništa nije događalo bez volje velikih sila. Od demonstracija u Beogradu 1941. godine preko rušenja Miloševića do odvajanja Kosova od Srbije. Ramush Haradinaj nekoliko je puta naglašavao da Srbija u tom sporenju nema šanse jer iza Kosova čvrsto stoje Sjedinjene Države, a sada je jasno da je sličnu politiku prihvatio i Aleksandar Vučić. Takve se bitke ne dobivaju kod kuće ili čekajući da se nešto dogodi, nego itekako aktivnom diplomacijom.
Dvostruki suverenitet?
Dugo već gledamo kako srbijanski predsjednik balansira između Istoka i Zapada, Europske unije i Rusije, kojoj je sada pridodao i Kinu. Jer, jučer je došao u posjet Pekingu gdje se susreo s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom. Nakon toga čeka ga susret i s Vladimirom Putinom.
Tema je, dakle, Kosovo, uz koje sva druga bilateralna pitanja padaju u drugi plan. U ovom slučaju se podjednako radi o srpskoj koliko i o kineskoj diplomatskoj ofenzivi jer se na forumu za međunarodnu suradnju “Pojas i put” u sklopu kojega se Vučićevi susreti održavaju okupilo dvostruko više državnih delegacija nego prije dvije godine na prvom skupu. Zanimljivo je da će se ondje naći i neki državnici zemalja Europske unije. Nije neočekivano da se ondje nađu češki predsjednik Miloš Zeman ili mađarski premijer Viktor Orban, nešto manje, recimo, predsjednik Portugala Marcelo Rebelo de Sousa.
Beogradski Blic podsjeća da su Kina i Rusija izuzetno važne Srbiji jer su članice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda gdje su dosad čvrsto podržavale stajališta Srbije. U najsvježijem kontekstu, ti su susreti Vučiću izuzetno važni jer pokazuju da on i njegova Srbija nisu bez saveznika, pogotovo zato što je u ponedjeljak 29. travnja na programu susret s Angelom Merkel i Emmanuelom Macronom. Blic također navodi da je do susreta s ruskim predsjednikom došlo upravo na Putinov zahtjev, citirajući neimenovani izvor blizak Aleksandru Vučiću.
Špekulira se da bi lideri Njemačke i Francuske u Berlinu mogli Vučiću na stol staviti prijedlog konkretnih rješenja za Kosovo. Navodno se radi o prijedlogu dvostrukog suvereniteta pri čemu bi Kosovo ostalo cjelovito, ali bi Srbija imala suverenitet nad kosovskim Srbima i za njih povijesno važnim svetištima. No, čini se da Vučićev krug smatra da do nečega takvog neće doći. Očito se uzdajući u poruke koje možda budu u situaciji poslati iz Pekinga. Jer, na put je Aleksandar Vučić otišao pesimističan jer je očekivao više pritisaka na Prištinu, poglavito vezano uz uvođenje dodatnih poreza na srbijansku robu koja se uvozi na Kosovo, a onda i zbog šutnje oko statusa sjevernog Kosova i formiranja Vojske Kosova. Srbijanski je predsjednik u tom smislu svakako zadovoljan tretmanom koji mu je dat u Pekingu, gdje će biti jedan od govornika koji otvara i zatvara veliki summit.
Predziđe kršćanstva
U priči o Vučićevoj diplomatskoj ofenzivi ne treba izostaviti ni sutrašnji posjet Milorada Dodika papi Franji. Srpski mediji najavljuju da će Dodik s papom razgovarati o Jasenovcu, no zasad nema informacija o čemu će se ondje zapravo razgovarati. Dodik je odbacio informacije da će papi govoriti o povijesti, već je radije istaknuo da ga je u Vatikan pozvao upravo Sveti Otac s kojim će razgovarati o globalnim pitanjima.
Možda je, u svjetlu povratka džihadista u BiH, zanimljiva rečenica prema kojoj će papi ponuditi diskusiju o tome kako se podjele u svijetu događaju uglavnom zbog religije. Sve to može se gledati na logičan način – Aleksandar Vučić, kao i Dodik, nudi svijetu sliku Srbije kao “predziđa kršćanstva”, kao granice s islamom. Pa bi zbog toga zapadni svijet morao promijeniti svoju sliku o Srbima. Ako to ne bude prihvaćeno, tada bi se mogao aktivirati scenarij aktivnije prisutnosti Kine i Rusije što se uvijek može prikazati i kao potez u duhu vremena s obzirom na sve agresivniju kinesku prisutnost u Europi kao i situaciju oko Sjevernog toka 2. Pogotovo uz smanjen interes Sjedinjenih Država za područje Balkana, pri čemu nisu usamljena mišljenja da jedino SAD može otključati permanentnu pat-poziciju u Bosni i Hercegovini.
VIDEO Što se krije u torbi koju nosi Putinov tjelohranitelj:
Dovoljno je pogledati naslovnicu ovoga portala, kao i vecine ostalih u RH pa zakljuciti kako se nalazimo pod pravom medijskom okupacijom i da smo postali neka vrsta srpske medijske pokrajine. Ne znam tko je kriv za takav podredjeni polozaj i tko stoji iza medijske kolonizacije na ovom portalu? Na portalu Vecernjih novosti uopce nema vijesti iz Hrvatske, a na ovom je vijesti iz Srbije barem 40%? Meni to nije normalno i ne zelim sudjelovati u tome.