HRVATSKI PONOS

Kninska bolnica uskoro ostaje bez liječnika, a specijalizanti se ne javljaju na natječaje

Okrugli stol "Pet do dvanaest" za opstanak opće i veteranske bolnice Hrvatski ponos -Knin
Foto: Pixsell
1/6
03.03.2020.
u 09:14

Iako je bolnica pod kapom Županije, prve poteze za spas vuku u Gradskoj upravi.

U Kninu je jučer, na inicijativu županijskih vijećnika Tomislava Čolaka, Zorana Radića i Steve Žeželja,  održan Okrugli stol kojim je tematiziran problem opstanka i održivosti kninske Opće i veteranske bolnice Hrvatski ponos. Bolnica u Kninu treba biti državna bolnica, problem se treba odmaknuti od politike, a gradovi i općine na kninskom području solidarno će izdvajati za liječnike, zaključeno je na Okruglom stolu kojem se, nažalost, nisu odazvali vlasnici ustanove – županija,  ali ni ravnateljstvo bolnice niti njezino Upravno vijeće.

Iako u Hrvatskoj više od tisuću mladih liječnika čeka specijalizaciju, specijalizanata u kninskoj bolnici kronično nedostaje. Problem je, naravno, u malim plaćama. U kninskoj bolnici znakovitog imena Hrvatski ponos rijetki žele raditi. Na specijalizacije raspisane još lani u kolovozu nitko od liječnika specijalizanata nije se javio. 

"Koliko je meni poznato, već je 800 liječnika otišlo iz Hrvatske. Nažalost, među njima je i moj sin", rekla je predsjednica Stručnog vijeća bolnice Nada Kljajić.

Ne piše se, kaže, Kninu, ni dobra liječnička budućnost, jer njih petero u idućih godinu i pol dana mora otići u mirovinu. 

Okrugli stol "Pet do dvanaest" za opstanak opće i veteranske bolnice Hrvatski ponos -Knin
1/6

Iako je bolnica pod kapom Županije, prve poteze za spas vuku u Gradskoj upravi. Specijalizantima obećavaju dvije tisuće kuna mjesečno, ali i krov nad glavom, jer gradskih kvadrata ima.

"Pola ide za vojsku i policiju, sigurnosne snage. To je nekakav prioritet državi. Ja govorim što je nama prioritet, nama je medicinsko osoblje", jasan je gradonačelnik Marko Jelić.

Među sudionicima su bili i saborska zastupnica Mosta, Ines Strenja Linić, predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb, njezin stranački kolega zastupnik Miro Bulj, kninski gradonačelnik Marko Jelić sa suradnicima, načelnici susjednih općina, županijski vijećnici s kninskog  područja, ali , javlja HRT Radio Knin, baš nitko iz županije i bolničke uprave.

Ines Strenja Linić, pak, smatra da je u Hrvatskoj previše bolnica, čak 64, dok ih je, primjerice, u Danskoj svega 15. Prije ili poslije neki će ministar zdravstva, smatra zastupnica,  morati preuzeti neugodnu zadaću reduciranja broja bolnica, a za kninsku bolnicu smatra optimalnim rješenjem dobivanje statusa državne bolnice jer je to od strateškog interesa  i ta bolnica nužno mora zadržati osnovne odjele.

 

Komentara 3

Avatar kokobil
kokobil
10:14 03.03.2020.

Imamo podatke koliko je liječnika otišlo iz Hrvatske.Imamo li podatke koliko liječnika radi istovremeno u javnom i privatnom sektoru?Oni naravno ne žele ići u provinciju jer novac je u velikim gradovima.

KL
Klopka
15:12 03.03.2020.

To je već postala prazna priča Idu izbori treba malo glasova.Pogledajte koja se elita skupila i rješava probleme.Dva policajca dobila nečasni otpust,svi iz oporbe a gdje su bili od 1995.g.i sad će oni tješiti problem.Malo morgen.

Avatar southman
southman
09:29 03.03.2020.

Apsolutno treba postati državna bolnica. I stimulirati zdravstveno osoblje da radi na ruralnim područjima.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije