Na otočiću Veliki Sikavac kod Vlašića na otoku Pagu pronađena je bizantska utvrda iz 6. stoljeća sa šest kula, 20 prolaza, 37 objekata i dva centralna prostora, odnosno trga, piše Pag Press.
Površina utvrde unutar koje se nalazi pravi mali grad je 5000 m2. Istraživanje toga lokaliteta vode dr. sc. Smiljan Gluščević iz Arheološkog muzeja u Zadru i dr. Darja Grosman s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani.
Pokraj utvrde nalazi se crkvica
Gluščević je prije dva dana u Vlašićima održao prezentaciju o dosadašnjem istraživanju. – Pokraj bizantske utvrde nalazi se crkvica koja je izgrađena poslije utvrde. Riječ je o jednobrodnoj crkvici s vidljivim zidovima apside koja je mogla biti izgrađena u razdoblju od 10. do 15. stoljeća. Izvan zidova crkve pronađen je i polukružni zid koji bi mogao biti temelj neke građevine koja je prethodila crkvici – kazao je Gluščević.
Na lokalitetu je nađena kamena alatka iz starijeg kamenog doba, komadić rimskog stakla te komadi keramike, kupe kanalice, dijelovi posuđa i dijelovi keramičkih amfora iz sredine 6. stoljeća.
– To je vrijeme bizantskog cara Justinijana koji je želio bolje zaštititi jadranski trgovački put i počeo je graditi utvrde. To je vrijeme prodora Slavena i Avara. Pretpostavlja se da je utvrda na Velikom Sikavcu bila jedna u nizu utvrda koje su čuvale plovni put koji je vodio iz Podvelebitskog kanala. U prvom tisućljeću prije Krista utvrda je bila Ljubačka gradina, zatim bizantska utvrda na Velikom Sikavcu, a oko 1600. godine to je bila Fortica – kazao je Gluščević te dodao kako može reći da je to "najveći nalaz na Jadranskoj obali u posljednje vrijeme".
>>Iznimna izložba o kulturnom stapanju Bizanta i Islama