Na širem području Kurilovca kod Velike Gorice prolaznik je naišao na neobičnu životinju. Kako javlja VG Danas fotografije im je poslao čitatelj koji je na varana naišao u utorak. Riječ je o jednom od najvećih rodova guštera. - Na području Velike Gorice brojni ljudi imaju egzotične ljubimce, stoga ne bi bilo čudno da je nekomu varan odlutao iz kuće - kazala je dr. med. vet. Ingeborg Bata, stručnjakinja za divlje životinje.
Neobično toplo vrijeme potiče gmazove na aktivnost. Ako naiđete na varana, nazovite broj 091 405 0030 preko kojega ćete dobiti zaposlenika Zoološkog vrta i stručnjaka za divlje životinje, Tomislava, koji će uloviti varana i smjestiti ga na sigurno.
Ingeborg Bata kazala je i što učiniti kada se naleti na egzotičnu životinju.
- U slučaju da netko naleti na egzotičnu divlju životinju, treba se što prije kontaktirati komunalno redarstvo koje će u suradnji sa Zoološkim vrtom u Zagrebu uloviti i smjestiti životinju na sigurno te pričekati vlasnika da se javi – objasnila je Bata za VG Danas.
Varani (Varanidae) su porodica iz razreda gmazova, red ljuskaša i podreda guštera. Porodica ima 53 vrste koje žive u Africi, Aziji i Australiji. Varani se od svih drugih guštera razlikuju potpuno okoštalom lubanjom. Jezik im je rascijepljen kao kod zmija. Oči su im smještene postrance na lubanji, a iza njih su im bubnjići. Upadljivo izdužena lubanja prelazi neobično dugim vratom u zdepasto tijelo. Rep im je snažan i prilično dugačak i mnoge vrste ga koriste za plivanje. Snažne noge završavaju s pet prstiju i vrlo zaobljenim kandžama. Više vrsta dosežu dužinu veću od 2 metra. Najmanja je vrsta Varanus brevicauda s 28 cm, a najveća komodski varan, piše Wikipedija.
Video: Istražili smo koje kovanice kune najviše vrijede na tržištu. Jedna se prodaje za 130 eura, imate li je doma?
Ja mislim da bi najkorisnije bilo zbrinuti "slona" koji te životine drži, a ne pazi na njih.