Ne mogu ne priznati težak skandal koji su u Irskoj izazvali članovi Crkve zlostavljajući maloljetnike, kazao je papa Franjo u svojem prvom govoru u Dublinu u koji je došao na Svjetski susret obitelji. Prvi govor održao je pred predstavnicima civilnog društva.
"Svećenici imaju zadaću štititi i obrazovati, a zlostavljali su djecu, najvredniji Božji dar koji trebamo čuvati", kazao je papa.
Govorio je dakako i o obitelji, koja se danas nalazi u teškoj društvenoj situaciji, pa joj treba pomoći u prevladavanju svakodnevnih teškoća, ali bilo je za očekivati da neće zaobići skandal svećenika pedofila.
Teške su bile njegove riječi o držanju crkvenih vlasti kada je riječ o pedofilskim skandalima.
"Neuspjeh crkvenih vlasti – biskupa, svećenika i drugih – u sučeljavanju s tim odvratnim zločinima izazvao je opravdanu indignaciju i ostaje patnjom i stidom katoličke zajednice", kazao je papa Franjo i dodao: “Ja također dijelim takve osjećaje”.
No, može li se u kratko vrijeme prevladati ono što su neki svećenici desetljećima i ne samo seksualnim zlostavljanjima maloljetnika i prikrivanjem zločina nanosili irskom društvu? Prije 40 godina, kada je jedan papa posljednji put pohodio Irsku, u Galwayu je na pozornici na kojoj je bio Ivan Pavao II. tijekom mise za mlade bio i biskup Eamonn Casey, koji je tada, kako će se poslije doznati, imao petogodišnjeg sina.
Od 2006. do 2016. godine gotovo polovica biskupa morala je podnijeti ostavke zbog zataškavanja skandala, a među njima bio je i mons. John Magee di Cloyne, koji je svojedobno bio i posebni tajnik trojice papa, Pavla VI., Ivana Pavla I. i Ivana Pavla II.
Današnja je Irska izmijenjena. Omogućen je pobačaj, vjenčanje istospolnih parova, a priprema se i referendum o ukidanju zakona kojim se kažnjava bogohuljenje. Njezin je premijer Leo Varadkar homoseksualac.
Koliko posjet pape Franje može utjecati na društvo koje se već izmijenilo, koje se udaljilo od svojih biskupa, svećenika…
Trebao bi, kao i svaki papa prije njega, biti optužen za aktivno prikrivanje najgnusnijih zlocina