Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, koja je u utorak počela radni posjet Makedoniji, nakon trilateralnog sastanka sa slovenskim predsjednikom Borutom Pahorom i domaćinom Gjeorgom Ivanovim, izjavila je da je prema informacijama kojima raspolaže stanje na makedonsko-grčkoj granici zabrinjavajuće i poručila da Skoplje zaslužuje "puno snažniju potporu" Europske unije.
"Razgovarali smo vrlo podrobno i o migrantskoj krizi i moram reći da stanje jest prilično zabrinjavajuće od onoga što čujemo kako je na terenu. Mislim da Makedonija zaslužuje puno snažniju potporu i pomoć od strane nas članica Europske unije. Naravno, u svemu tome je ključno kako će se ponašati Europska unija, koja će biti politika, jer je za gotovo sve migrante destinacija Njemačka, schengenski prostor, a potom skandinavske zemlje i Nizozemska", kazala predsjednica Kitarović i podsjetila da niti Hrvatska niti Makedonija nisu države destinacije. "Mi smo potencijalno tranzitne države i zato je odgovornost na Europskoj uniji da pošalje vrlo jasne poruke samim migrantima što mogu očekivati", istaknula je Grabar-Kitarović koja će sa slovenskim kolegom Pahorom posjetiti i privremeni tranzitni centar za migrante “Vinojug” u Gevgeliji te se susresti s hrvatskim i slovenskim policijskim službenicima.
Politička i pogranična kriza
U Makedoniji vlada dugotrajna politička kriza koja bi mogla destabilizirati zemlju zbog čega su svoju zabrinutost iskazali EU i SAD, pogotovo nakon što je raspušten makedonski parlament. Izvanredni izbori održat će se 5. lipnja. Analitičari u Makedoniji smatraju da je posjet dvoje predsjednika, Grabar-Kitarović i Pahora, od izuzetne važnosti ne samo zbog migrantske krize, već i zbog toga što će pokušati smiriti strasti i nagovoriti oporbu da ne bojkotira parlamentarne izbore kao što je to najavio vođa najveće oporbene socijaldemokratske stranke Zoran Zaev dovodeći u pitanje realizaciju dogovora između Bruxellesa i makedonskih stranaka o rješavanju višemjesečne političke blokade u zemlji. Prema njegovu mišljenju, makedonska vlada nije prestala utjecati na medije i nije provela dogovorenu reviziju biračkog popisa.
Međusobne optužbe
Nakon što je grčki premijer Tsipras optužio Makedonce da su “na sramotan način” potisnuli stotine migranata koji su pokušali na silu prijeći granicu kako bi nastavili put na zapad, makedonske vlasti poručile su Grčkoj da moraju poštovati zakon i red u kampu u Idomeniju. Više od 11.000 migranata i izbjeglica već mjesec i pol boravi u Idomeniju u bijednim uvjetima.
>> Makedonija traži od Grčke da poštuje zakon u Idomeniju
molim neka lupi sakom po stolu i... nek mi sredi posao.