Mirovni pregovori između kolumbijske vlade i ljevičarske militantne skupine FARC trebali bi početi u listopadu u Norveškoj, nakon čega će se nastaviti na Kubi, otkrio je kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos. Time bi se trebao okončati najdugotrajniji unutardržavni konflikt u Latinskoj Americi, koji traje još od 1964. godine, kada su pripadnici FARC-a (Kolumbijske revolucionarne oružane snage) započeli gerilsku borbu u džunglama.
>> Kolumbijski borbeni zrakoplov pao na teritorij FARC-a
FARC je u prošlosti u mirovnim pregovorima nametao teške uvjete, no Santos je uvjeren da će predstojeći biti uspješni.
− Ovaj je sporazum različit jer ne dolazi do teritorijalnih ustupaka, a ni vojne operacije neće biti zaustavljene. Različit je jer će se pregovori obavljati izvan Kolumbije − objasnio je Santos.
Još 1999. godine tadašnji je predsjednik Andres Pastrana, kako bi potaknuo pregovore, FARC-u kao utočište ustupio teritorij veličine Švicarske. Pobunjenici su to iskoristili za obučavanje boraca te gradnju 25 novih zrakoplovnih pisti i zatvora za taoce.
No, FARC je sada u manje zavidnom položaju − jako je oslabljen desetogodišnjom ofenzivom kolumbijske vojske, u kojoj je izgubio gotovo polovicu boraca. Unatoč tome još uvijek su aktivni, pa su tijekom proteklih nekoliko mjeseci zabilježeni napadi na naftnu i rudarsku infrastrukturu.
>> Nakon 12 godina pobunjenici oslobodili 10 talaca