I oružje je roba, baš poput hrane, odjeće, namještaja ili deterdženta za rublje. Iako se neki vode logikom da najviše profita donosi upravo roba široke potrošnje zato što je svi kupuju, oni koji ulože novac u industriju oružja također neće pogriješiti. Štoviše, najnoviji pokazatelji na globalnoj razini govore da potražnja i prodaja oružja rastu, a da je ono najsuvremenije i najsofisticiranije ujedno i najtraženije. Stockholmski međunarodni institut za mirovna istraživanja objavio je izvješće u kojem stoji da je od 2009. do 2014. godine prodaja konvencionalnog oružja narasla za 16 posto u odnosu na prethodnih pet godina. Tu industriju nije poljuljala ni recesija. Dogodilo se upravo suprotno - stvari su se zaoštrile, stvorene su nove vojske, pronađeni su novi neprijatelji...
Jedini kontinent koji nije povećao kupnju oružja je Europa koja je u spomenutom razdoblju kupila 36 posto oružja manje. Najstrašniji proces naoružavanja događa se na Bliskom istoku. Bahrein, Kuvajt, Oman, Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija povećali su kupnju oružja za čak 71 posto. Činjenica da je Saudijska Arabija u proteklih pet godina učetverostučila uvoz oružja više je nego zabrinjavajuća. Šira se regija naočigled pretvara u latentno bure baruta.
Indija, Kina, Pakistan, Južna Koreja i Singapur također se nalaze na popisu deset najvećih uvoznika oružja, a Kina je potrošnju za oružje povećala za 143 posto. Afrika je za oružje potrošila 45 posto više. Rekorder u postocima ja Azerbajdžan koji je na oružje potrošio 249 posto više.
Najbolju prođu ima visoka tehnologija - naoružani dronovi, sofisticirani vojni avioni koji mogu letjeti na izuzetno velikim visinama i bombarderi dugog dometa, najnoviji modeli lovaca bombardera, raketni sustavi za obranu od balističkih projektila...
Istraživači spomenutog instituta kažu da će se taj trend povećane potražnje oružja i vojne opreme nastaviti i da bi mogao biti još izraženiji. Interes za kupnju oružja je sve veći, tržište je vrlo živahno, a veliki proizvođači zadovoljno trljaju ruke i u konačnici ih nije previše briga u čijim će rukama to oružje završiti. Prečesto završi u krivim rukama. Tako je Pariz ostao u popriličnom šoku kada je došao do spoznaje da je značajna količina oružja kojim raspolaže Boko Haram - francuske proizvodnje. Iako se svi ježe od razine nepoštovanja ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji, nikome ne pada ni na pamet da toj kraljevini odbije prodati oružje. Navedeni Boko Haram oružje kupuje od još 14 zemalja, među kojima su SAD, Njemačka i Izrael, što je apsurd bez presedana. No zarada je zarada, bez obzira na to je li kupac militantni islamist ili neka "normalna" zemlja.
U svemu tome Izrael je zaista posebna priča zato što je tamošnja vojna industrija spasila zemlju od recesije i osigurala joj gospodarski procvat. U 2013. Izrael je prodao oružja u vrijednosti 7,5 milijardi dolara ili četiri puta više nego deset godina ranije. Jedan novinar iz izraelskog lista Haaretz prije dvije godine snimio je dokumentarac u kojem je ustvrdio da su Pojas Gaze i Zapadna obala zapravo poligoni za testiranje novih proizvoda tamošnje vojne industrije, a da su Palestinci neka vrsta zamoraca. Činjenicu da je oružje temeljito testirano u stvarnom životu (na Palestincima) vojna industrija koristi u svojim promotivnim brošurama. Neki analitičari čak tvrde da zbog procvata vojne industrije i velike zarade Izrael još dugo neće pristati ni na kakvo mirovno rješenje s Palestincima. Iako je Izrael službeno šesti izvoznik oružja u svijetu, on ima svoje brojke u koje je uključena i stalna trgovina oružjem, što tu zemlju stavlja na četvrto mjesto, odmah iza SAD-a, Velike Britanije i Francuske.
Očito je da se svijet naoružava, i to vrlo značajno. Postoje dokazi da je i rat u istočnoj Ukrajini zapravo poslužio Rusiji da u stvarnim situacijama testira najnoviju generaciju svoga oružja. Sve to vodi ili u novi globalni hladni rat ili u neke nove, ozbiljne ratove. Krv se pretvara u profit, i to vrlo visok. Da mi neko svemoćno biće omogući da izaberem dvije stvari koje će jednom zauvijek nestati s lica zemlje, izabrala bih oružje i novac. I sve bi se riješilo samo od sebe!
>> Ukrajina počela povlačiti teško oružje s prve crte bojišnice
>> Ženevska zbirka političkih frazetina neće pomoći Ukrajini
Nakon stu su Ameri 25 godina testirali svoja oruzja pocevsi od bivse SFRJ, preko Iraka (nekoliko puta), Afganistana, Jemena, Pakistna, Somalije, Libije, Sirije, Nigerije a kako vidimo i Ukrajine odlucili su Rusi da testiraju svoja nova oruzja direktno protiv Americkih a rezultate smo vidili, zato se ekipa iz peterokutne zgrade i zabrinula. Lako je bilo protiv pastira u Afganistanu ali kada se susretnu s pravom vojskom situacija je zabrinjavajuca.