NEVEN MIMICA:

'Komisija je spremna pomoći Hrvatskoj u snižavanju deficita'

neven mimica
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
15.11.2013.
u 16:38

Ovo je prvi put da EK koristi ovlasti koje ima samo nad proračunima zemalja euro zone, ne i ostalih zemalja EU poput Hrvatske

- Europska komisija usvojila je izvješće o Hrvatskoj koje ukazuje na neprekidno kršenje kriterija o visini deficita i javnog duga. Stoga ćemo predložiti Vijeću EU otvaranje procedure prekomjernog deficita za Hrvatsku - izjavio je danas potpredsjednik EK Olli Rehn. U izvješću koje je objavio navodi se da čak ni paket konsolidacijskih mjera, koji je najavila Vlada i koji predviđa proračunske uštede od 2 milijarde kuna u 2014. i 4 milijarde kuna u 2015., neće dovesti proračunski deficit ni blizu ni ispod 3 posto u sljedeće dvije godine.

Izvješće je formalan korak u tom smjeru, ali Komisija još nije u fazi u kojoj određuje što preporuča Hrvatskoj za smanjenje deficita i javnog duga te koji rok - 3 ili 6 mjeseci - daje Hrvatskoj da pripremi plan ispunjavanja tih preporuka.

- Ne, još nismo u toj fazi. Određivanje preporuka i roka njihova ispunjavanja očekujemo u siječnju 2014. - rekao je Večernjem listu jedan diplomat EU upoznat s tijekom ove procedure za Hrvatsku.

Objava o Hrvatskoj danas je bila tek minorna vijest u usporedbi s drugim nvoostima koje je objavio Olli Rehn: po prvi put u povijesti EK je ocjenjivala prijedloge proračuna zemalja euro zone čak i prije no što o tim prijedlozima raspravljaju nacionalni parlamenti. Komisija je zaključila da proračuni Italije i Španjolske za 2014. nisu dovoljno dobri i da ih treba ispraviti. Italija i Španjolska mogu, ali i ne moraju poslušati savjet Komisije. Ovo je prvi put da EK koristi ovlasti koje ima samo nad proračunima zemalja euro zone, ne i ostalih zemalja EU poput Hrvatske.

Neven Mimica, europski povjerenik iz Hrvatske, rekao je danas kako u ovom trenutku odluka o proceduri prekomjernog deficita za Hrvatsku još nije donesena, ali "svi smo svjesni da Hrvatska mora provesti značajne strukturne reforme".

- Članstvo u EU znači da Hrvatska nije sama. Komisija je spremna pomoći. Postoji jasan okvir za reformski proces kao i za potporu naporima koji se trebaju uložiti - dodao je Mimica.

Izvješće Komisije o razlozima postojanja prekomjernog deficita u Hrvatskoj nije uzelo u obzir prijedlog hrvatskog proračuna za 2014. jer su informacije o njemu u Bruxelles stigle prekasno, kad je izvješće već bilo napisano, ali uzelo je u obzir Smjernice ekonomske i fiskalne politike koje je hrvatska Vlada usvojila krajem rujna. Europska komisija zaključuje da će proračunski deficit ove godine biti 5,4 posto BDP-a, a u sljedeće dvije preći i ostati iznad 6 posto. Javni dug Hrvatske u 2014. će po prvi put u povijesti preći granicu od 60 posto, a već 2015. bit će, prema procjeni EK, na razini 69 posto BDP-a. Komisija navodi da je javni dug značajno porastao između 2009., kada je iznosio 36,6 posto BDP-a, i 2012., kada je iznosio 55,5 posto BDP-a. Razlozi takvog rasta javnog duga i deficita leže u produženoj recesiji u kojoj se od 2009. nalazi Hrvatska, ali jedan od razloga je i "stalno preuzimanje privatnih dugova od strane Vlade". Komisija zaključuje da "to ukazuje na slabost u ekonomskom upravljanju".

Komentara 1

VJ
vjerovnik
18:31 15.11.2013.

u ovoj godini je potrošnja državne uprave veča za 3,5 mlrd kn ... umjesto da se reže državna potrošnja, povečava se ... ljude su porezima i cijenama doveli na granicu izdržljivosti, a oni još povečavaju svoju potrošnju ... očito jee da ova vlada nema namjere ništa napraviti za naše gospodarstvo, njih jedino zanima "regijon" i utjerivanje bratstva i jedinstva, a gospodarstvo im služi jedino kao krava muzara koja bi trebala financirati te njihove "regijon" projekte

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije