Pravna tekovina EU

Konačna uspostava vladavine zakona i prava

hapsenje
pixsell
17.01.2012.
u 16:13

Tijekom pregovora s EU Hrvatska je uvela objektivne, jasne i nepolitikantske kriterije za imenovanje, edukaciju, promaknuće i stegovnu odgovornost sudaca, državnih odvjetnika i predsjednika sudova

Prednosti – Ma koliko se sada činila nestabilnom, na temelju svih pokazatelja i analiza pravne države, u usporedbi sa svim ostalim regijama, Europska unija danas je najstabilnije područje vladavine prava na svijetu. Tijekom pregovora s EU Hrvatska je uvela objektivne, jasne i nepolitičke kriterije za imenovanje, edukaciju, promaknuće i stegovnu odgovornost sudaca, državnih odvjetnika, predsjednika sudova te članove Državnog sudbenog vijeća koji imenuju i razrješuju suce u Hrvatskoj. Kriteriji su postali dio zakonodavstva, a ne propisa koje je donosio ministar pravosuđa, stranački postavljen političar. Unaprijeđena je kontrola sudačkih imovinskih kartica. Smanjen je broj neriješenih predmeta pred sudovima: od 2004. do 2011. za više od 50%.

Pod pritiskom EU jača politička volja za borbu protiv korupcije. Rezultat: ojačava se antikorupcijsko zakonodavstvo, pogotovo vezano uz zapljenu imovine, proširuju se nadležnosti USKOK-a, formiraju se istražiteljski timovi, dolazi do prvih konkretnih uhićenja. Ulaskom u EU Hrvati će Europskoj komisiji moći tužiti državu ako krši propise EU.

Izazovi – Članstvom ili odbijanjem ulaska u EU prestaju pritisci na reforme u hrvatskom pravosuđu i Hrvatska treba sama osigurati funkcioniranje neovisnog sudstva. Hrvatska će sama kontrolirati jesu li kriteriji odabira sudaca objektivni. Borba protiv korupcije zahtijevat će dugotrajan napor, stručne kadrove i resurse. U slučaju ulaska u EU europsko zakonodavstvo postaje dio domaćeg pravnog sustava. Hrvatski će suci morati primjenjivati pravo i sudsku praksu EU, što zahtjeva dodatnu edukaciju. Sud EU postaje svojevrsni ustavni i vrhovni sud u jednom; hrvatski građani moći će od tog suda tražiti tumačenje zakonodavstva. 

 

Komentara 2

IS
istima
21:25 17.01.2012.

*******, a tko vam je branio da izbacite politiku iz pravosuđa i prije toga . Zar će te nam se još i hvaliti svojom pokvarenošću. Osim toga, u procesu pregovora i mogli su vas ucjeniti i pritisnuti da nešto takvoga napravite.... Sad, ako završe pristupne lekcije, ne vidim mehanizma koji bi vas natjerao da ne nastavite po starom korumpiranom principu.

LU
Lujo123
23:09 17.01.2012.

Je, vidimo u Haagu kak vlada pravo i kaj je to EU pravna stečevina. Fuuuj. Takvog sranja ni kod nas nije nikad bilo kaj god mi mislili o sebi! A o Rudolfovoj vali da i ne pripovedam. Baš se moremo diviti EU pravu!!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije