To što će među desecima tisuća ljudi koji će se kandidirati na svibanjskim lokalnim izborima biti malo nacionalno poznatih zvijezda jedan je od razloga što će se upravo na one rijetke, čija znamenitost prelazi lokalne granice, usmjeriti svi reflektori. Iako se kandidiranje u strankama tek zahuktava, neki se zanimljivi parovi već naslućuju.
U zagrebačkoj će areni najzanimljiviji biti sraz sadašnjih koalicijskih partnera Milana Bandića i Vesne Pusić. Partnerstvo SDP-a i HNS-a u Zagrebu, naime, češće je nalikovalo na rat nego na suradnju. Napadali su se javno i iza kulisa, osporavali su jedni drugima kompetentnost, blatili jedni druge kroz različite afere, smjenjivali su se u pričama o nepotizmu, namještanjima poslova, sumnjivim prodajama gradskog zemljišta... Nakon teških bitaka, u svibnju slijedi konačni obračun: Hercegovac protiv Zagrepčanke. Tko će nadjačati? Ambiciozni i popularni Bandić ima samo jednu želju upravljati Zagrebom s pozicije gradonačelnika.
Otkad je zbog pijanstva morao odstupiti, nije propustio nijednu priliku za kampanju. Osporavan i u samom SDP-u, ali zasad nezamjenjiv jer nitko ne donosi toliko glasova, Bandić čeka Vesnu Pusić samouvjeren. No, ni Vesni Pusić ne manjka samopouzdanja i ambicije za bitku. Ali, dok ona računa na zagrebačko fino i uljuđeno građansko tkivo, Bandić se odavna okrenuo periferiji, socijali, doseljenicima... Ukratko, svima s kojima može koketirati iskazivanjem brige i razumijevanja. Promjena strukture stanovništva u Zagrebu najviše koristi upravo njemu i njegovoj demagogiji o malome čovjeku kojega on neće zaboraviti čim otrese prašinu s cipela.
Bjelovarski mediji pod paskom
Dojam Bandićeve nepobjedivosti u Zagrebu mogao bi se preslikati na bjelovarsku priču o gradonačelnici Đurđi Adlešić. Dok se njezin HSLS smjestio negdje na dva do tri posto na državnoj razini, ona u Bjelovaru ima zajamčenih 25 posto. Njezina konkurencija, pak, tvrdi da velik dio utjecaja Đurđa Adlešić može zahvaliti svome talentu za manipuliranje medijima, a lokalne medije, tvrde, drži na kratkoj uzici i koristi kao svoj promidžbeni prostor. Za razliku od Varaždina koji pod upravom njezina stranačkog kolege Ivana Čehoka cvjeta u gospodarskom smislu, Bjelovar je, kažu njezini protivnici, u tom smislu zapušten, a njihova se slobodna zona nije maknula od ledine.
Bjelovarski HDZ odlučio je suprotstaviti joj se s neovisnim kandidatom za gradonačelnika Ivanom Bedijem, svojedobno poznatim nogometašem Dinama iz zlatne generacije Cice Kranjčara. Iako je marketinški iskoristivo, sportska karijera nije jedini razlog zbog kojeg je HDZ stavio karte na Bedija. On je, kažu, uspješan gospodarstvenik koji je, među ostalim, spasio Drvnu industriju Čazma dok je bila u stečaju.
Teška bitka u Varždinu
U Varaždinskoj županiji sučelit će se aktualni župan iz HSS-a Zvonimir Sabati i HNS-ov najuspješniji ministar Radimir Čačić. Kampanju za varaždinskog župana Čačić je najavio odavna, u nju je uložio, kažu, puno novca, još dok je bio ministar. HDZ će na teren istrčati s tajnikom stranke Vladimirom Kurečićem, koji tri godine vodi i pomlađuje županijski ogranak. Borba će, procjenjuje se, biti teška. Konkurencija drži da će Sabati teško osvojiti još jedan mandat jer je doveo županijski proračun do bankrota, a Čačić će se, pak, ako ga osvoji, suočiti s ispražnjenom riznicom. U kuloarima se ocjenjuje da Čačića motivira želja da s pozicije župana u Varaždinu provocira Ivu Sanadera u Zagrebu.
I Osijek će biti ozbiljno bojište. Tamo će se sučeliti aktualni gradonačelnik Zlatko Kramarić koji kreće po peti mandat, alfa i omega slavonskog HDZ-a Branimir Glavaš i šef HSP-a Anto Đapić. Iako živi u Zagrebu već 15 godina, Đapić nije odjavio prebivalište u Osijeku, što se sad pokazalo ključnim detaljem da se uopće može kandidirati u gradu na Dravi. Đapić nema ambicija biti gradonačelnikom, jer mu je preči zastupnički angažman u Zagrebu, ali osjeća odgovornost da uzvrati slavonskom HSP-u koji mu je uvijek čuvao bokove, a koji smatra da bi sa šefom stranke na čelu liste mogao dobiti više glasova. Đapić će, doznajemo, biti i nositelj osječko-baranjske županijske liste. Kramariću neće biti jednostavno. Stranka mu je oslabila, a upitno je može li taj gubitak nadomjestiti ugledom koji on osobno uživa među građanima. Ne treba, pak, sumnjati da će Glavaš ući u izbornu utrku silovito i beskompromisno.
Zadarsko mešetarenje
Nakon 15 godina prevlasti, Zadar će HDZ-u pokušati oteti SDP-ova zastupnica Ingrid Antičević-Marinović, koja će, čini se, morati sukladno stranačkoj odluci da se bivši ministri moraju angažirati u svojim sredinama, biti kandidatkinja za gradonačelnicu. Dinamična zastupnica oštroga jezika adut je na koji SDP računa, držeći da se ona može nositi kako s podmetanjima koja se pojavljuju u kampanji, tako i s raskrinkavanjem HDZ-ova stila upravljanja gradom. A on je, čuje se u kuloarima, prožet financijskim interesima mlađe HDZ-ove struje koja mešetari gradskim zemljištem i zarađuje prodajući ih u nekoliko krugova, preko različitih povezanih tvrtki, trgovačkim lancima.
Iako se u HDZ-ovim krugovima čuje da sadašnji zadarski župan Ivo Grbić ima veće izglede da bude kandidiran za gradonačelnika Zadra od aktualne gradonačelnice Ane Lovrin, čuju se i priče da je to malo vjerojatno jer Grbić ne pripada spomenutoj financijski i interesno povezanoj grupaciji. Njima bi, kažu upućeni, više odgovarala Ana Lovrin koja se ne miješa u interesne sfere.
U Dubrovniku će se s Dubravkom Šuicom sučeliti bivši ministar zdravstva Andro Vlahušić, koji je spajanjem stranaka postao kandidat HNS-a. HDZ se, pak, usprkos aferi s bespravnim proširenjem obiteljske kuće, nije odrekao Šuice, premda se pričalo da su joj tu aferu u medije pustili protivnici iz stranke. Koliko će joj afera odmoći, a Vlahušiću eventualno pomoći da je diskreditira, vidjet će se u svibnju.
Josip Jović nosi listu HSP-a?
U oblikovanju izborne strategije HSP-a Anto Đapić priprema i neka iznenađenja. U Splitsko-dalmatinskoj županiji adut bi mu, kako doznajemo, mogao biti dugogodišnji urednik, novinar i komentator "Slobodne Dalmacije" Josip Jović, koji je odnedavna pojačao pravaške redove. Razmišljanje o toj ideji temelji se na logici da je Jović jedan od najčitanijih novinara među tzv. desno orijentiranom publikom, svojevrsni medijski tribun desne političke opcije te da može privući velik dio glasova desnice. Istodobno dok Đapić kuje planove o Joviću kao nositelju županijske liste, konkurencija iz drugih stranaka neslužbeno priča kako HSP u Splitu i pripadajućoj županiji ima velikih problema sa sastavljanjem obiju lista. Razlog je, šapuću ti izvori, ozbiljan nedostatak kvalitetnih ljudi, zbog čega je HSP otvorio vrata čak i članovima HČSP-a. Iznimka je jedino šef HČSP-a Luka Podrug kojega HSP ne želi u svojim redovima jer se drži da s njime ne bi mogli izbjeći oživljavanje radikalne retorike.