SVE SNAŽNIJA POZICIJA TEHERANA

Što o ruskoj vojsci govori korištenje iranskih dronova: Imaju jednu veliku manu

Russian drone strike in Kyiv
Foto: Stringer/REUTERS
1/2
18.10.2022.
u 09:11

Do sada su identificirana dva modela iranskog drona na nebu iznad Ukrajine koji su proizvedeni za dvije različite namjene. Prvi, šehid-136, relativno je jeftin "dron kamikaza" natovaren eksplozivom i programiran da leti automatski po GPS koordinatama.

Korištenje iranskih dronova u ratu protiv Ukrajine jasno pokazuje slabost ruske vojne industrije i snažniju poziciju Teherana na tržištu bespilotnih letjelica, ocjenjuju stručnjaci.  Washington procjenjuje da je Iran isporučio stotine dronova kojima se Rusija sada koristi za udare na gradove i energetsku infrastrukturu.

Podsjetite se: Novi napadi na Kijev, odjekuju eksplozije. Guverner Luhanska: 'Rusi brišu oslobođena mjesta s lica zemlje'

Kakve dronove Iran isporučuje?

Do sada su identificirana dva modela iranskog drona na nebu iznad Ukrajine koji su proizvedeni za dvije različite namjene. Prvi, šehid-136, relativno je jeftin "dron kamikaza" natovaren eksplozivom i programiran da leti automatski po GPS koordinatama.

"Leti prilično nisko i udara nepokretnu metu u dometu od nekoliko stotina kilometara", rekao je Pierre Grasser, znanstvenik koji radi za pariško sveučilište Sorbonne. 

Drug tip, mohadžer-6, "po dimenzijama i funkciji sličan je turskom dronu bayraktar TB-2", kaže Vikram Mittal, profesor na američkoj vojnoj akademiji West Pointu.

Turski bayraktar simbol je uspjeha ukrajinskog otpora ruskoj invaziji početkom rata pa je čak spjevana propagandna pjesma o tom oružju koja je postala hit na internetu. 

Oba drona pripadaju tipu bespilotne letjelice općeg naziva MALE (Medium Altitude, Long Endurance/srednja visina, duga izdržljivost), poput američkog predatora koji je bio korišten u Iraku, Afganistanu i drugdje.  Dronom TB-2 koristio se i Azerbajdžan u ratu 2020. sa susjednom Armenijom kad je vratio pod svoju kontrolu dijelove Nagornog Karabaha. 

Jesu li iranski dronovi učinkoviti?

"Učinkoviti su kada neprijatelj nema drugog načina da se zaštiti ili uzvrati", kaže Jean-Christope Noel, znanstvenik s Francuskog instituta za međunarodne odnose. 

Mittal ocjenjuje da velik dio uspjeha ti dronovi duguju činjenici da su "novo oružje na bojištu". 

"Ukrajinci će u konačnici srušiti ili zaplijeniti jedan od tih dronova, secirati ga i razviti protudronski sustav, ali za to će trebati mjeseci", rekao je.

Za sada ukrajinske snage mogu se koristiti lakim prijenosnim protuzračnim sustavima za napade na dronove danju, odnosno verzijom opremljenom radarom za noćne operacije.  Nadalje, mogu pokušati koristiti se složenim tehnikama ometanja da skrenu šehid-136 s putanje, jer ti dronovi nemaju 'backup' sustav da dosegnu svoju metu bez satelitskog navođenja.

Takvi dronovi samoubojice štede novac Rusiji jer "ne mora trošiti skupe krstareće rakete koje stoje od 1,5 milijuna do 2 milijuna dolara" za svako ispaljivanje, kaže Grasser.

No njihova "glavna mana jest ta da mogu pogoditi samo nepokretne mete", dodaje Grasser. "Oni nisu nikakva prijetnja vojnicima na tlu" i "prema tome ne mogu promijeniti tijek bitke".

Pad ruske vojne industrije?

Rusija je jedan od najvećih svjetskih proizvođača oružja, no ipak se našla u situaciji da koristi iransko oružje. 

"Ministarstvo obrane izradilo je taktičke i tehničke zahtjeve za dronove. Nažalost, većina (ruskih) proizvođača ne može ih ispuniti", rekao je nedavno ruski pukovnik Igor Isčuk za novinsku agenciju TASS. 

"Korištenjem iranskih dronova (Moskva) zapravo priznaju neuspjeh ... pokazuje da (da ruska industrija) nije u stanju držati korak", kaže Grasser.

Zapadne sankcije zbog invazije na Ukrajine pogodile su rusku industriju koja je već pretrpjela posljedice tijekom pandemije covida.

Rusija "više nema pristup zapadnih tehnološkim komponentama, a njezini pokušaji masovne proizvodnje takvih tipova uređaja nisu urodili plodom", kaže Noel. 

Photo: Alexander Ermochenko/REUTERS
Foto: Alexander Ermochenko/REUTERS

Iransko-turska utrka za tržište?

Kako dronovi postaju sve važniji temelj za ratovanje, "Iranci i Turci utrkuju se za prevlast na tržištu srednjih, jeftinih dronova odnosno za širenje utjecaja svojih zemalja", kaže Mittal.

Vrhunski proizvođači su SAD i Izrael. "Turski dronovi su slabiji, ali su ipak pouzdaniji od iranskih, koji, čini se, nisu vrlo precizni", kaže francuska stručnjakinja za dronove Marianne Renaux.

Tehran već može računati na neke kupce svojih proizvoda na Bliskom istoku poput Jemena, Libanona, Iraka.

"No američke sankcije protiv kupaca koji bi kršili embargo čvrsta su brana brojnim kandidatima koji bi mogli posegnuti za iranskim dronovima", objasnio je Noel.

VIDEO: Najatraktivnije lokacije Adventa dobile koncesionare, otkriven i 'papren' iznos koji će Zagreb zaraditi!

Komentara 9

DU
Deleted user
09:47 18.10.2022.

Smiješno je čitati ovakve članke, kada sa jedne strane se koriste izraelski,turski,američki "dronovi" potpuno ISTOG efekta onda je to WOW! Činjenica je da su ovi iranski dronovi stvarno učinkoviti i to neosporna! Iran je također pod sankcijama pa je razvio tu tehnologiju.Problem Rusa je što očito nisu pratili (kao ni HV / MORH koji spava zadnjih 20 godina po tom pitanju što me puno više brine) tehnološki razvoj i učinkovitos primjene ovakve tehnologije.

Avatar NenadNikolicZagreb
NenadNikolicZagreb
08:39 18.10.2022.

UKRAJINA Trenutno je najveći problem Ukrajine pojava iranskih dronova u velikom broju. Očito da ukrajinske protumjere ne djeluju dovoljno efikasno. Ali prestrojavanje država moglo bi pomoći Ukrajini. Iran kao teokratska država šiita je u stalnom sukobu s državama sunita. Moguće je da se sunitske države priklone Ukrajini i pomognu joj. Izrael, koji zbog šiitskog utjecaja u Libanonu i u pojasu Gaze je nesklon šiitima, bi mogao također reagirati. Ukrajina s dobivenim protuzračnim obrambenim sustavima je sve uspješnija u rušenju donova ali i dalje dobar broj ih se probija. Prema ukrajinskim podacima vojni gubici Rusa su 6 : 1. RUSIJA Nakon pada ruskog aviona SU-34 zbog lošeg održavanja, pojavili su se podaci. Prema ruskim procijenama skoro 70-80% ruskih MiG-29 je tehnički neispravno, uglavnom zbog teške korozije i tehničkog neodržavanja. LUGANSK Ukrajina je izgubila dva protuzračna sustava S-300. Na sjeveru Luganska Ukrajina napada u smjeru Kislivke, a Rusi javljaju da su uništili kolonu od desetak vozila kod Vilshane BAKHMUT Rusi su u južnim i istočnim predgrađima, ukrajinska linija Soledar-Krasna Gora- Bakhmut se još drži. Južnije MOSKVA Zapaljen jedan ured za regrutaciju molotovljevim koktelom HERSON Traje i dalje ratna šutnja, Ukrajinci iz smjera istoka polako napreduju duž obale Dnjepra oko naselja Sabukivka i Kačkarivka jugozapadno od Dudčanija KLIMATOLOGIJA Nakon ovih kiša i blata očekuje sa za nekih 2 tjedna nagli pad temperature uz minimume od - 30 do - 35 u roku 3 dana.

MA
Matematika2
09:19 18.10.2022.

Sve sto su radili srpski zlocinci razaranjem Vukovara i drugih gradova kao i pokusaja rusenja Peruce to danas rade i ruski zlocinci ubijajuci civile i rusenje infraktusture u Ukrajini.Strasno je to zlo koje postoji u tim narodima.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije